Dziurkowatość liści drzew pestkowych - warto prowadzić letnie lustracje

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 02 sierpnia 2016 09:26

Dziurkowatość liści drzew pestkowych - warto prowadzić letnie lustracje Na przełomie lipca i sierpnia warto prowadzić dalsze obserwacje /fot. shutterstock.com

Właściwa ochrona sadów przed dziurkowatością liści drzew pestkowych była prowadzona już wiosną po okresie kwitnienia. Na przełomie lipca i sierpnia w zagrożonych regionach warto przeprowadzić dalsze lustracje na obecność tej choroby.

Symptomy dziurkowatości liści drzew pestkowych (Clasterosporium carpophilum) widoczne są na liściach, w postaci drobnych, nieregularnych brunatnych plam. W późniejszym stadium choroby zmieniona chorobowo tkanka zamiera i ulega wykruszeniu. W przypadku silnego porażenia dochodzi do przedwczesnej defoliacji, co w rezultacie osłabia wzrost drzew i zwiększa ryzyko przemarznięcia zimą.

Dziurkowatość liści drzew pestkowych może stanowić zagrożenie również dla innych pestkowych - wiśni, czereśni, brzoskwiń i moreli. Obserwacje w sadach należy przeprowadzać na losowo wybranych, w tym zmienionych chorobowo drzewach.

Wiosenne zabiegi przeprowadzane przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych ograniczają występowanie tej choroby.

W ochronie przed dziurkowatością liści dostępny jest preparat Topsin M 500 SC (tiofanat metylowy; dawka 1,5 l/ha), który według zaleceń należy stosować do fazy wybarwiania owoców na typowy dla danej odmiany kolor. Środek zawierający triflokystrobinę - Zato 50 WG (dawka 0,15 kg/ha) dozwolony jest do zbioru owoców, zachowaniem okresu karencji (14 dni - oba preparaty).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM