Drzewka owocowe w pojemnikach - jak je produkować?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 05 października 2015 10:26

Drzewka owocowe w pojemnikach - jak je produkować? Drzewka w pojemnikach można sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego/ fot. szkółka Pol Plants

Produkcja drzewek owocowych w pojemnikach ma niewielkie znaczenie w całościowej skali produkcji sadowniczego materiału szkółkarskiego. Drzewka w pojemnikach można sprzedawać i sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego - od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Taka produkcja stymuluje proces kwitnienia oraz przyspiesza owocowanie drzewek.

Do produkcji drzewek owocowych w pojemnikach stosuje się takie same podkładki, jak w szkółkach – M.9, M.26, P.60 i P.14. Warto stosować podkładki dwuletnie szkółkowane, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Szczepienie takich podkładek zwykle wykonuje się w okresie zimowym (luty, marzec), bądź z okulizacji ze śpiącym oczkiem.

Szczepy sadzi się do pojemników o pojemności około 10 litrów. Do takiej produkcji przeważnie jako podłoże wykorzystuje się substrat torfowy z dodatkiem nawozów wieloskładnikowych. W celu uzyskania lepszej koronki zaleca się oprysk - od połowy maja do sierpnia biostymulatorami wzrostu.

W początkowym okresie produkcji, aby uzyskać dobrze wyrośnięte drzewka w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego konieczne jest umiejscowienie szczepów w tunelach foliowych. W miarę wzrostu, drzewka powinny być przypinane do palików z włókna szklanego, bądź tyczek bambusowych.

W czerwcu należy rozpocząć proces hartowania drzewek, w tym celu stopniowo zdejmuje się folię z tuneli. Przy stosowaniu zabiegów pielęgnacyjnych, tj. odpowiednie cięcie, nawanianie, nawożenie, oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami - drzewka jesienią osiągają wymaganą wielkość i jakość.

Podczas sprzyjających warunków uprawy, przy stosowaniu odginania pędów bocznych do pozycji poziomej możliwe jest wyprodukowanie drzewek jednorocznych z zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Takie drzewka po wysadzeniu do sadu mogą zakwitnąć i wydać kilka owoców już w pierwszym roku.

Szkółkarze w pojemnikach uprawiają takie gatunki jak brzoskwinie, morele, śliwy, wiśnie, grusze, czereśnie, a także stare odmiany jabłoni - 'Oliwka żółta', 'Antonówka zwykła', 'Szara Reneta', 'Kosztela', czy 'Malinowa Oberlandzka'. Do pojemników można również wysadzać drzewka, które nie zostały sprzedane, bądź niewyrośnięte okulanty.

Drzewka w pojemnikach kupowane są przeważnie przez amatorów. Na rynku sadowniczym sprzedaż takich drzewek nie ma dużego znaczenia. Za drzewka w pojemnikach szkółkarze uzyskują wyższe ceny, w porównaniu do tradycyjnego systemu produkcji. Ta różnica cenowa uwarunkowana jest wykorzystaniem, m.in. tuneli foliowych, pojemników, podłoża, a także innych kosztów poniesionych w trakcie produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM