Drugie pokolenie połyśnicy marchwianki zagraża uprawom

Autor: www.sadyogrody.pl 19 lipca 2017 10:44

Drugie pokolenie połyśnicy marchwianki zagraża uprawom fot. shutterstock.com

Połyśnica marchwianka stanowi zagrożenie dla upraw marchwi, pietruszki, selera i pasternaku. Szkodnik występuje w dwóch pokoleniach w ciągu roku. Obecnie należy monitorować nalot letniego pokolenia na plantację za pomocą żółtych tablic lepowych.

Larwy pierwszego pokolenia największe uszkodzenia powodują w okresie wschodów. Żerując mogą spowodować zamieranie młodych roślin i w późniejszym okresie – deformacje korzeni. Drugie pokolenie połyśnicy marchwianki stanowi zagrożenie aż do zbiorów. Larwy niszczą korzenie marchwi drążąc w nich korytarze i zanieczyszczając je odchodami. Uszkodzone korzenie ulegają procesom gnilnym i nie nadają się do przechowywania.

Zwalczanie szkodnika należy rozpocząć po stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, czyli odłowieniu na żółtych tablicach lepowych w ciągu kolejnych 3 dni średnio więcej niż jedną muchówkę. Do zwalczania połyśnicy marchwianki można stosować zarejestrowane preparaty zawierające deltametrynę (Decis Mega 50 EW, Patriot 100 EC) lub tiachlopryd+deltametryna (Proteus 110 OD).

Występowaniu szkodnika sprzyja zbyt gęsty wysiew nasion oraz lokalizacja plantacji marchwi w pobliżu zarośli. Należy pamiętać, że połyśnica marchwianka największych uszkodzeń dokonuje na roślinach w pasie do 30 m w głąb wielohektarowego pola.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM