Drugie pokolenie miniarki porówki zagraża uprawom pora

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 03 września 2015 08:51

Drugie pokolenie miniarki porówki zagraża uprawom pora Miniarka porówka jest groźnym szkodnikiem w uprawie pora/ fot. shutterstock.com

Drugie pokolenie miniarki porówki występuje zwykle od drugiej połowy sierpnia do października. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów żerowania należy rozpocząć zwalczanie tego szkodnika. Obecnie brak jest na rynku zarejestrowanych preparatów do zwalczania miniarki porówki. Jak skutecznie chronić uprawy?

Miniarka porówka może występować na obszarze całego kraju. Jednak najliczniej występuje w południowo-wschodnich rejonach Polski, a także coraz częściej – w województwach centralnych. Miniarka jest groźnym szkodnikiem warzyw cebulowych, oprócz pora również wyrządza straty na plantacjach cebuli, czosnku i szczypiorku.

W ciągu roku występują dwa pokolenia miniarki porówki. Wiosenny wylot muchówek pierwszego pokolenia rozpoczyna się w drugiej lub trzeciej dekadzie kwietnia, w zależności od warunków atmosferycznych. Natomiast muchówki letniego pokolenia pojawiają się od sierpnia do października.

Typowym objawem żerowania larw są uszkodzenia w zgrubiałej części łodygi pora. Po przekrojeniu tego warzywa zauważalne są długie „miny” ze zbrązowiałą tkanką. Pory z takimi objawami mają gorsza wartość handlową i nie nadają się do sprzedaży. Również częściej są porażane przez choroby.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tego szkodnika na plantacjach należy wysadzać zdrową oraz dobrze wyrośniętą rozsadę. Przy uprawie wczesnych odmian pora z przeznaczeniem na zbiór letni wskazane jest stosowanie agrowłókniny, co zabezpiecza uprawiane warzywa podczas nalotu samic i składania jaj.

 Ważnym czynnikiem jest również lokalizacja uprawy. Miniarka porówka w mniejszym nasileniu atakuje plantacje zlokalizowane na otwartej przestrzeni – najczęściej wybiera stanowiska osłonięte od wiatru (pomiędzy zadrzewieniami). Po zaobserwowaniu pierwszych objawów żerowania należy rozpocząć zwalczanie miniarki porówki. Próg zagrożenia stanowi 8-10 nakłuć liści na 1 m2 uprawy.

Obecnie nie ma zarejestrowanych zoocydów do zwalczania tego szkodnika. Przy ochronie przeciwko wciornastkom - środkami pyretroidowymi (kontaktowymi) można ograniczyć populację muchówek drugiego pokolenia, występującego w sierpniu i październiku. Jednak nie ma możliwości niszczenia larw i bobówek znajdujących się pomiędzy liśćmi tworzącymi łodygę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM