Drugie pokolenia gnatarza rzepakowca atakuje kapustę pekińską

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 31 sierpnia 2015 08:53

Drugie pokolenia gnatarza rzepakowca atakuje kapustę pekińską Gnatarz rzepakowiec stanowi zagrożenie dla kapusty pekińskiej/ fot. Flickr.com/[Duncan]

Drugie pokolenie gnatarza rzepakowca stanowi zagrożenie dla upraw kapusty pekińskiej. Larwy tego szkodnika są szczególnie groźne dla młodych roślin. Wskazana jest lustracja plantacji kapusty pekińskiej od połowy lipca aż do jesieni, gdyż larwy mogą żerować we wrześniu. Szkodnik ten powszechnie występuje na terenie całego kraju.

W ciągu sezonu wegetacyjnego mogą pojawić się dwa pokolenia tego szkodnika. Larwy gnatarza zwane inaczej jako „czarna liszka”, żerują na młodych roślinach powodując ich gołożery, zaś na starszych - szkieletowanie liści. W przeciągu kilku dni larwy mogą całkowicie zniszczyć plon uprawny. Próg zagrożenia stanowi obecność 4 larw na kapuście pekińskiej.

Owadem dorosłym jest błonkówka (6-8 mm), o pomarańczowym odwłoku i ciemnej głowie. Larwa bezpośrednio po wylęgu jest szara, a w miarę rozwoju ciemnieje i zmienia barwę na ciemnozieloną.

Lot pierwszego pokolenia rozpoczyna się wiosną na przełomie maja i czerwca. Zaś drugie pokolenie pojawia się w okresie od połowy lipca i na początku sierpnia. Samice składają liczne jaja na liściach kapusty pekińskiej, a po około 7-12 dniach wylęgają się larwy. W przypadku licznego pojawu drugiego pokolenia gnatarza wskazane jest rozpoczęcie chemicznej ochrony.

W tym celu można stosować zarejestrowany preparat Mospilan 20 SP. W momencie pojawienia się szkodnika lub po zaobserwowaniu uszkodzeń powinno się wykonać 2 zabiegi opryskiwania - od fazy 3 liści do osiągnięcia 80 proc. docelowej masy główki kapusty pekińskiej. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,2 kg/ha. Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić 7-10 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM