Drosophila suzukii – mała muszka, duży problem

Autor: sadyogrody.pl 13 stycznia 2015 10:25

Drosophila suzukii – mała muszka, duży problem fot. EPPO

W ostatnich latach w Europie na roślinach sadowniczych pojawił się nowy szkodnik - Drosophila suzukii, zwana także muszką plamoskrzydłą.

Owad ten atakuje owoce miękkie, jak borówki, maliny, jeżyny, truskawki, porzeczki, morele, brzoskwinie, wiśnie oraz śliwy. Muszka ta jest dużym problemem, ponieważ atakuje tylko owoce zdrowe i nieuszkodzone, kiedy osiągają one dojrzałość zbiorczą. Zaatakowane owoce stają się nieprzydatne do sprzedaży. Istotne jest także tempo wzrostu tego owada, gdyż w ciągu sezonu może się rozwijać nawet jego 13 pokoleń. Jest to mała muchówka z charakterystycznymi dużymi, czerwonymi oczyma, a samica dodatkowo posiada czarną kropkę na każdym z przezroczystych skrzydeł.

Muszka ta pochodzi z Azji i przeniosła się do Europy w ciągu kilku lat. Uczeni z Uniwersytetu w Barcelonie podkreślają, że rozprzestrzenia się ona w niezwykle szybkim tempie, gdyż rocznie może pokonać ponad 1200 kilometrów.

Naukowcy w wielu ośrodkach w Europie starają się opracować skuteczny program zwalczania Drosophila suzukii. Obecnie stosowaną we Włoszech metodą walki z tym szkodnikiem, jest zbieranie i niszczenie owoców w których rozwijają się larwy. Ponadto polecane do monitoringu pułapki fermonowe, używa się także do masowego odławiania dorosłych osobników muszki plamoskrzydłej, rozwieszając je w pobliżu zagrożonych plantacji.

Obecnie w krajach, gdzie występuje muszka plamoskrzydła najskuteczniejszym sposobem walki z nią jest profilaktyka. Chemiczne środki ochrony zwalczają jedynie dorosłe osobniki, co niestety nie jest skuteczną metodą. Często dodatkowo nie jest to także możliwe, gdyż większości zabiegów nie można wykonywać w momencie, gdy na drzewach są już dojrzałe owoce ze względu na pozostałości pestycydów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM