Drosophila suzukii - coraz większe zagrożenie dla upraw w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl 26 marca 2015 07:00

Drosophila suzukii - coraz większe zagrożenie dla upraw w Polsce fot. EPPO

Drosophila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła stanowi poważne zagrożenie dla polskich producentów owoców i warzyw - zarówno w uprawie ekologicznej, jak i konwencjonalnej.

W ubiegłym roku duże straty spowodowane przez Drosophila suzukii odnotowano w uprawach winogron czerwonych w krajach Europy Zachodniej oraz uprawy późnych odmian borówki wysokiej. Owad ten atakuje także owoce tj., maliny, truskawki, czereśnie, wiśnie, śliwki i jeżyny, ale również jabłka, grusze, pomidory, paprykę oraz marchew.

Drosophila suzukii jest dużym problemem, ponieważ atakuje tylko owoce zdrowe i nieuszkodzone, kiedy osiągają one dojrzałość zbiorczą. Zaatakowane owoce stają się nieprzydatne do sprzedaży.

Według amerykańskich specjalistów, Drosophila suzukii może przemieszczać się ok. 1000 km w ciągu jednego roku. Dotychczas nie stwierdzono występowania muszki na terenie Polski, natomiast można przypuszczać, że niedługo pojawi się ona zawleczona z owocami pochodzącymi z krajów Europy Zachodniej. Warto więc zacząć interesować się tym owadem i zadbać o odpowiedni monitoring jego występowania.

Najskuteczniejszą sposobem walki z muszką jest profilaktyka. Ponadto ważne jest, aby w centrach dystrybucji, na giełdach i w sklepach owocowo-warzywnych zainstalować pułapki zapachowe, które będą wabić przywleczone osobniki i je niszczyć. Tego typu owady, żerujące na owocach, mogą przenosić drobnoustroje, które miewają charakter chorobotwórczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM