dr Rutkowski: Wysokie ceny głównym zagrożeniem obecnego sezonu przechowalniczego

Autor: www.sadyogrody.pl 06 grudnia 2017 08:41

dr Rutkowski: Wysokie ceny głównym zagrożeniem obecnego sezonu przechowalniczego dr Krzysztof Rutkowski, kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa/ fot. Paweł Pawłowski; Żelazna Studio

- Paradoksalnie według mnie głównym zagrożeniem obecnego sezonu przechowalniczego były wysokie ceny zarówno owoców deserowych, jak i owoców kierowanych do przetwórstwa. Po fatalnych cenach z ubiegłego sezonu, to takie światełko w tunelu zapowiadające, że na pewno wiosną będzie jeszcze lepiej – mówił dr Krzysztof Rutkowski, kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, podczas III edycji konferencji „Sady i ogrody”.

W ocenie dr Rutkowskiego, problem wysokiej ceny będzie głównym zagrożeniem obecnego sezonu przechowalniczego. - Może okazać się, że chęć uzyskania bardzo wysokich cen po okresie przechowywania wiosną, będzie skutkowała nadmiernym wydłużeniem okresu przechowywania, co będzie dalej skutkowało fatalną jakością owoców. Może okazać się, że w pewnym momencie otworzymy obiekty przechowalnicze i nie będziemy w stanie wysortować jabłek odpowiedniej jakości – podkreślał.

Problemy z wybarwianiem się owoców, m.in. odmiany ‘Szampion’ czy niewłaściwy rumieniec w przypadku jabłek ‘Red Jonaprince’, powodowały trudności z ustaleniem optymalnego terminu zbioru i niekiedy duże opóźnienia. Zdecydowanie mniejszym zagrożeniem były w tym roku uszkodzenia słoneczne. Pojawiły się natomiast problemy z gorzką plamistością podskórną, co wskazywało na problemy z akumulacją wapnia, w szczególności u odmiany ‘Szampion’ pod koniec sezonu wegetacyjnego. Podczas zbioru stwierdzano szklistość miąższu. Dr Rutkowski zwrócił również uwagę na zagrożenie chorobami grzybowymi, za sprawą częstych opadów deszczu we wrześniu.

W ocenie dr Rutkowskiego, w tym sezonie nie powinno być dużych problemów z oparzelizną powierzchniową, ale – jak zaznaczył – należy pamiętać, że okres letni z wysokimi temperaturami może sprzyjać tego typu chorobom. Możemy mieć również problemy spowodowane nadmiarem dwutlenku węgla w niektórych obiektach przechowalniczych.

- Warunki pogodowe sezonu wegetacyjnego, problemy z jakością i dojrzałością owoców podczas zbiorów wskazują na duże zagrożenia w trwającym sezonie przechowalniczym. Bez pomiaru jędrności na każdym etapie łańcucha przechowalniczo-dystrybucyjnego, nie możemy mówić o wysyłce owoców na dalekie rynki – mówił dr Rutkowski i dodał, że identyfikowalność poszczególnych partii owoców oraz ocena ich jakości to wyzwanie dla osób zarządzających jakością, zwłaszcza w grupach producenckich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM