Dr Rutkowski, IO: Coraz więcej problemów z przechowywaniem jabłek

Autor: www.sadyogrody.pl 13 marca 2018 08:46

Dr Rutkowski, IO: Coraz więcej problemów z przechowywaniem jabłek dr Krzysztof Rutkowski, kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa/ fot. Paweł Pawłowski Żelazna Studio

- Warunki pogodowe w minionym sezonie negatywnie wpłynęły na jakość jabłek trafiających do obiektów przechowalniczych. Gorzka plamistość podskórna była widoczna już przed zbiorami owoców. Wystąpienie tej choroby świadczyło m.in. o problemach z pobieraniem wapnia. W obiektach przechowalniczych również problem z GPP nasila się – mówił dr Krzysztof Rutkowski, kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa, podczas 60. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych w Skierniewicach.

Wiosenne przymrozki spowodowały straty w plonowaniu i przyczyniły się do powstania zmian na powierzchni skórki owoców. W niektórych regionach pojawiły się również problemy z uszkodzeniami słonecznymi. Z kolei intensywne opady deszczu w okresie poprzedzającym zbiór spowodowały trudności z przeprowadzaniem oprysków przeciwko chorobom grzybowym oraz opóźnienia w zbiorach, z powodu słabszego wybarwiania się owoców. Wielkość opadów we wrześniu 2017 roku w sadzie doświadczalnym IO w Dąbrowicach praktycznie była porównywalna z sumą opadów deszczu w okresie od kwietnia do października roku 2015 (246,2 mm). Podczas zbioru owoców obserwowano także problemy ze szklistością miąższu.

Dr Rutkowski zaznaczył, że w sezonie przechowalniczym 2017/18 mniej strat może spowodować oparzelizna powierzchniowa (ze względu na przebieg warunków pogodowych), ale wysokie jest prawdopodobieństwo pojawienia się innych zmian powierzchniowych na jabłkach. Jesienią wiele odmian zostało zebranych zbyt późno, czego konsekwencją jest zwiększone ryzyko wystąpienia rozpadów miąższu. W obiektach przechowalniczych już teraz można zaobserwować rozpady jabłek odmiany Idared. Dodatkowo „napompowanie” owoców wodą prowadziło do powstawania mikrospękań na skórce, co w konsekwencji skutkuje gorszą trwałością jabłek i nasileniem chorób grzybowych. Również może dochodzić do uszkodzeń owoców z powodu zbyt wysokiego stężenia dwutlenku węgla podczas przechowywania.

Spośród chorób grzybowych poważnym problemem obecnego sezonu przechowalniczego jest gorzka zgnilizna jabłek. Do szczególnie podatnych należą odmiany: Golden Delicious, Gala, Szampion, Elise, Ligol, Pinova, Elstar. Straty powoduje również szara pleśń i parch przechowalniczy. Umieszczenie w obiektach przechowalniczych mokrych jabłek nasiliło wystąpienia tych chorób. Częste opady deszczu zwiększyły również podatność jabłek na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też wysokie jest prawdopodobieństwo rozwoju brunatnej zgnilizny.

- Nie ma innej metody ograniczenia strat przechowalniczych, jak przestrzeganie warunków przechowywania i prowadzenie kontroli owoców – mówił dr Rutkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM