Dr Rogowska: Czas rozpocząć monitoring mączlika warzywnego

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 22 maja 2017 10:19

Dr Rogowska: Czas rozpocząć monitoring mączlika warzywnego dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach/ fot. Żelazna Studio

- Mączlik warzywny jest pluskwiakiem występującym powszechnie, ale znaczne szkody notowane przez niego są od niedawna. Dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach w rozmowie z redakcją zaznacza, że w tym roku przez dłuższy czas było zimno i mokro, dlatego też owady nie były aktywne i mogą pojawić się dopiero przy wyższych temperaturach.


Mączlik warzywny (Aleurodes proletella) żeruje na  roślinach z rodziny kapustowatych, ale  preferuje takie warzywa jak brokuł, brukselkę i kalafiora – dodaje dr Maria Rogowska.

Zaznacza, że dorosłe mączliki zimują na glistniku jaskółcze, mniszku lekarskim, mleczu polnym, cykorii podróżnik i na rzepaku ozimym. - Na tych roślinach rozwija się pierwsze pokolenie mączlika. Później osobniki dorosłe przelatują na warzywa kapustne, gdzie rozwija się 3-5 pokoleń.  Liczba pokoleń zależy od pogody, ale przede wszystkim od temperatury, ponieważ mączlik warzywny jest to owadem ciepłolubnym – mówi.

- Na wczesnych warzywach kapustnych,  mączlik warzywny może pojawić się bardzo wcześnie, nawet pod koniec marca. W tym roku bardzo długo było zimno i  mokro, dlatego też owady nie były aktywne i mogą się pojawić dopiero, jak będą wyższe temperatury – dodaje.

W ocenie dr Rogowskiej, wskazane jest częste przeglądanie roślin na plantacji (należy już zacząć) i wykonanie zabiegu w momencie, gdy pojawią się dorosłe mączliki. - Zapobiega to złożeniu jaj przez samice. Oprócz osobników dorosłych, wrażliwe na insektycydy są także larwy. Zalecane środki nie działają na jaja i puparia – zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM