Dr Broniarek-Niemiec o zagrożeniu chorobami w jagodnikach

Autor: www.sadyogrody.pl 22 czerwca 2017 16:00

Dr Broniarek-Niemiec o zagrożeniu chorobami w jagodnikach dr Agata Broniarek-Niemiec z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach/ fot. Żelazna Studio

Podczas XX Dnia Otwartych Drzwi w Instytucie Ogrodnictwa, dr. Agata Broniarek-Niemiec przedstawiła aktualne zalecenia odnośnie ochrony roślin jagodowych przed chorobami.

Dr Agata Broniarek-Niemiec zaznaczyła, że corocznie przyczyną znacznych strat w plonie owoców jagodowych jest szara pleśń. Na niektórych plantacjach coraz większym problem jest również mączniak prawdziwy, zwłaszcza na odmianach podatnych. W uprawie borówki wysokiej zabiegi przeciwko mączniakowi powinny być kontynuowane do zbioru owoców, z zachowaniem okresu karencji. Na krzewach borówki widoczne są również objawy białej plamistości liści. Preparaty zarejestrowane do zwalczania mączniaka powinny ograniczać również rozwój białej plamistości na borówce.

Biała plamistość liści porzeczek jest chorobą występującą współrzędnie z antraknozą i nie wymaga stosowania odrębnej ochrony. Dr Broniarek-Niemiec zwróciła uwagę, że wiele uprawianych obecnie odmian porzeczki cechuje się odpornością na amerykańskiego mączniaka agrestu. Odwrotna sytuacja jest w przypadku agrestu. W nasadzeniach tego gatunku wciąż dominuje odmiana 'Biały Triumf' – bardzo podatna na tą chorobę. Objawy mączniaka na owocach obserwowano już pod koniec maja.

Na plantacjach porzeczek lokalnie sporym zagrożeniem jest także rdza wejmutkowo-porzeczkowa, jednak – jak zaznaczyła prelegentka – do produkcji włączane są nowsze, bardziej odporne odmiany. Zwalczanie rdzy odbywa się jednocześnie z zabiegami przeciwko antraknozie liści porzeczki, czyli w okresie od kwitnienia do zbiorów. Zamieranie pędów porzeczek głównie jest spowodowane aktywnością szkodników. Uszkodzenia krzewów mogą być również następstwem mechanicznego zbioru owoców. Ochronę chemiczną należy powadzić po zakończonym zbiorze lub wczesną wiosną.

Dr Broniarek-Niemiec dodała, że objawy rdzy maliny na roślinach były widoczne już pod koniec maja. Na plantacjach tego gatunku należy kontynuować również ochronę przeciwko zamieraniu pędów malin, pamiętając o zachowaniu okresu karencji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM