Dokarmianie upraw sadowniczych po okresie suszy

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 04 września 2015 10:44

Dokarmianie upraw sadowniczych po okresie suszy W okresie suszy drzewa wymają kompleksowych nawozów o wysokiej zawartości potasu, fot. shutterstock.com

Po okresie upałów i braku deszczu bardzo istotne jest prawidłowo przeprowadzane nawożenie dolistne. Jednak z uwagi na stres wywołany suszą należy stosować bezpieczne nawozy w zalecanych dawkach. Niższa temperatura w ciągu nocy pozwala na skuteczne dokarmienie roślin.

W tym okresie drzewa wymagają przede wszystkim kompleksowych nawozów o wysokiej zawartości potasu, a owoce - nawozów wapniowych. Nawożenie potasem pozytywnie oddziałuje na gospodarkę wodną drzew i pomoże szybciej wyjść ze stresu wywołanego suszą. Z kolei wapń korzystnie wpływa na ograniczenie pojawiania się chorób przechowalniczych. Choroby te przy utrudnionym pobieraniu składników pokarmowych z gleby mogą spowodować znaczne problemy w trakcie przechowywania.

Wskazane jest zastosowanie zabiegów (przemiennie) nawozem potasowym z wapniowymi, m.in. FruitAkademia na wzrost owoców II (8 kg/ha) lub Plantafol 5.15.45 (2,5 kg/ha) z Amiwap (2,5-7,5 l/ha) lub Nano Active (3 kg/ha). Dla poprawy jakości liści zalecany jest zabieg obniżający negatywną reakcję na skutki suszy z dodatkiem nawozu mikroelementowego bogatego w magnez i żelazo. W tym celu można zastosować preparat Megafol (2,5 l/ha) z dodatkiem nawozu OptiMikro (2,5 kg/ha).

Nie należy przekraczać ilości chlorku wapnia, czyli 4-5 kg/ha. W celu bezpieczeństwa zabiegu nawóz ten należy stosować wraz z produktem Megafol w dawce 1 l/ha.

Trwające wysokie średnie dobowe temperatury w ciągu dnia, oraz nocne rosy mogą spowodować znaczący wzrost presji parcha jabłoni. Szczególnie w sadach po zaobserwowaniu objawów choroby należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie owoców przed parchem przechowalniczym. W tym celu na około dwa tygodnie przed zbiorem warto wykonać zabieg preparatami, m.in. Captan 80 WG (1,9 kg/ha) lub Kaptan 50 WP (3 kg/ha).

Aby zabezpieczyć owoce przed chorobami przechowalniczymi należy przeprowadzić zabieg (na 7 dni przed zbiorem) lub dwa zabiegi w przypadku zwiększonej presji chorobowej (14 i 7 dni przed zbiorem) środkami, np. Bellis 38 WG (0,8 kg/ha), Switch 62,5 WG (0,75 kg/ha) lub Geoxe 50 WG (0,45 kg/ha).

W wyniku suszy i upałów  również ucierpiały plantacje truskawek, co może spowodować negatywne skutki dla tych roślin w przyszłym sezonie. W związku z tym warto pamiętać o regularnym nawadnianiu plantacji. Dodatkowo zalecany jest zabieg obniżający negatywną reakcję na skutki suszy preparatem Megafol (2,5 l/ha) z dodatkiem nawozu Plantafol 20.20.20 (2,5 kg/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM