Dobre plonowanie czarnej porzeczki dzięki odpowiedniej ochronie i nawożeniu (foto)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 04 lipca 2017 10:51

30 czerwca br. w Gospodarstwie dr Piotra Baryły w Piotrowicach Wielkich (gm. Garbów) odbyło się coroczne spotkanie "Porzeczkowy zawrót głowy", podczas którego plantatorzy mieli okazję do zapoznania się z efektami programu nawożenia opracowanego przez ekspertów Timac Agro Polska oraz ochroną krzewów w ramach projektu Vademecum firmy Bayer.

Tegoroczne wiosenne przymrozki wyrządziły znaczne straty na plantacjach czarnej porzeczki. Stopień uszkodzeń był jednak mocno zróżnicowany w zależności od lokalizacji plantacji oraz fazy rozwojowej danej odmiany. Dr Piotr Baryła oszacował wielkość strat w swoim gospodarstwie na 25-30 proc. Krzewy wspomagano intensywnym programem odżywiania kompleksowego, dlatego też poziom uszkodzeń był mniejszy w porównaniu do innych niechronionych plantacji czarnych porzeczek.

Dr Piotr Baryła zaznaczył, że na podstawie 3-letnich doświadczeń z zastosowaniem programu odżywiania opartego na preparatach biostymulujących (wyciąg z alg morskich) wykazano wzrost plonowania krzewów czarnej porzeczki średnio o 19-22 proc. rdr. Dodatkową korzyścią wynikającą ze stosowanego programu nawożenia była większa twardość i jędrność owoców, a także zawartość cukrów Brix (wzrost od kilku do kilkunastu proc. w zależności od odmiany).

Program nawożenia firmy Timac Agro Polska opracowywany był wobec aktualnych warunków pogodowych. Na plantacji czarnej porzeczki prowadzonej na terenie Piotrowic Wielkich odnotowano spadki temperatury w ciągu 7 nocy w terminie od 11 kwietnia do 10 maja br.: 11/12.04 temp. min. 1,4 st.C, 16-17.04 temp. min. -5,2 st. C, 18/19.04 temp. min. -1,1 st. C, 19/20.04 temp. min. -2,2 st. C, 20/21.04 temp. min. -3 st. C, 22/23.04 temp. min. -1,6 st. C, 9/10.05 temp. min. -2,3 st. C.

W trakcie tego okresu krzewy wspomagano nawozami o właściwościach biostymulujących – Fertileader Leos, Fertileader Axis, Fertileader Vital, w celu zabezpieczenia roślin przed spodziewanym przymrozkiem, a następnie ich pobudzenia do dalszego wzrostu w okresie wegetacji. Na plantacji prowadzone są również doświadczenia z zastosowaniem nawozu MaxiFruit, m.in. na odmianie 'Jubilejnaja Kopania' (nasadzenia z jesieni 2015 roku).

Ochrona krzewów prowadzona jest w ramach projektu Vademecum. Realizowany program "Super jakość – super plon" oparty jest m.in. na preparacie Luna Sensation 500 SC stosowanym przeciwko szarej pleśni oraz fungicydzie Zato 50 WG w celu ochrony przed opadziną liści. W ramach programu zastosowano insektycydy, tj. Decis Mega 50 EW, Emulpar' 940 EC, Calypso 480 SC oraz Envidor 240 SC. Plantatorzy zwracali uwagę na wysoką zdrowotność krzewów. Nie zaobserwowano większych problemów z przędziorkiem chmielowcem, który zwykle dość powszechnie występuje na plantacjach, jak również z pryszczarkiem porzeczkowcem liściowym.

Drugi program ochrony porzeczki czarnej prowadzony jest w oparciu o środki pochodzenia naturalnego, aby ograniczyć poziom pozostałości w owocach. Dr Piotr Baryła zalecał preparat Serenade ASO, który był aplikowany w kwaterze z odmianą 'Jubilejnaja Kopania' 3-krotnie w terminach: 21.04, 20.05 i 07.06 przeciwko opadzinie liści porzeczki. Stosowany środek Emulpar' 940 EC skutecznie ograniczał populację przędziorka chmielowca na krzewach porzeczki.

Dr Piotr Baryła zaznaczył, że okres eksploatacji plantacji czarnej porzeczki obecnie trwa tylko 8 lat. Na powierzchni 25 ha uprawiane są m.in. odmiany 'Jubilejnaja Kopania', 'Ruben' oraz od 2 lat 'Tihope' i odmiana 'Polares', której ważną zaletą jest genetyczna odporność na wielkopąkowca porzeczkowego.
Organizatorem IV edycji spotkania "Porzeczkowy zawrót głowy" było Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek oraz firmy Bayer i Timac Agro Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM