Dlaczego warto stosować preparaty krzemowe?

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Innvigo 17 kwietnia 2018 09:25

Dlaczego warto stosować preparaty krzemowe?

Produkty zawierające krzem, pierwiastek o dobroczynnym wpływie na rośliny, cieszą się coraz większym zainteresowaniem producentów owoców i warzyw. Dlaczego preparaty te są tak chętnie stosowane?

Krzem stanowi drugi pod względem rozpowszechnienia pierwiastek współtworzący skorupę ziemską – to prawie 30 procent jej wagi. W glebie odsetek ten może sięgać nawet 50 procent, zależnie od typu podłoża. Zawartość krzemu w roślinach wynosi od kilku promili do kilkunastu, a nawet 20 procent suchej masy. A jednak w rolnictwie przez długi czas pierwiastek ten pełnił raczej drugoplanową rolę. Dopiero w ostatnich latach zaczęto poświęcać mu więcej uwagi i badać pozytywny wpływ na uprawy. Warto pamiętać, że forma występująca w glebie to ditlenek krzemu (SiO2), czyli krzemionka, która – podobnie jak inne związki zawierające ten pierwiastek – jest słabo rozpuszczalna, co sprawia, że jej pobieranie przez rośliny staje się utrudnione. Żeby w pełni wykorzystać potencjał preparatów zawierających krzem, warto sięgnąć po produkt z kwasem ortokrzemowym, który jest formą najłatwiej przyswajalną dla roślin.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania preparatów zawierających krzem? Pierwiastek ten korzystnie wpływa zarówno na jakość plonu, jak i zwiększenie tolerancji roślin na niesprzyjające warunki wzrostu. Krzem wzmacnia ściany komórkowe, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia oraz biotyczne czynniki stresowe  – patogeny grzybowe czy szkodniki. Pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w wielu procesach fizjologicznych roślin – stymuluje tworzenie chlorofilu, intensyfikuje fotosyntezę, przy ograniczonej dostępności światła oraz transport asymilatów do owoców, korzeni i innych organów. Zwiększa wytrzymałość roślin na stresy abiotyczne, m.in. suszę, przymrozki, nadmiar wilgoci w glebie będący skutkiem podtopień. Ponadto krzem stymuluje pobieranie składników pokarmowych z gleby, przede wszystkim fosforu.

Krzem w postaci kwasu ortokrzemowy Si(OH)4 – 2,5%, występuje w  preparacie Krzemo, jednej z nowości firmy INNVIGO. Zawarte dodatkowo w nawozie mikroelementy: bor B (0,3%), miedź Cu (1,0%), molibden Mo (0,2%) oraz cynk Zn (0,6%)  wpływają korzystnie na procesy życiowe zachodzące w organizmach roślinnych.

Krzemo w uprawie jabłoni należy stosować od fazy zielonego pąka (BBCH 55–56) do osiągnięcia około 50% typowej wielkości owocu (BBCH 75), w dawce 0,5-0,8 l/ha. W sezonie można wykonać 2-4 zabiegi tym preparatem, w zależności od przebiegu warunków pogodowych i wystąpienia czynnika stresowego dla roślin. Preparat może być stosowany również w uprawach innych gatunków sadowniczych, tj, grusza, czereśnia, wiśnia, truskawka i in. krzewy jagodowe, warzyw cebulowych, kapustnych, korzeniowych, a także pomidora, papryki i ogórka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM