Czym chronić szparagi? – fungicydy i herbicydy

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 11 marca 2017 12:09

Czym chronić szparagi? – fungicydy i herbicydy Włodzimierz Janusiewicz z KST Konsulting Sp. z o.o., podczas XX Międzynarodowej Konferencji Szparagowej/ fot. redakcja SadyOgrody.pl

Jeszcze 4 lata temu na polskim rynku nie było żadnego środka do ochrony szparaga. Dzięki staraniom Polskiego Związku Producentów Szparaga i samych plantatorów rośnie liczba zarejestrowanych środków ochrony roślin – mamy 17 fungicydów i 8 herbicydów. Producenci szparaga wciąż czekają na insektycydy.

Temat zarejestrowanych środków do ochrony szparaga podjął Włodzimierz Janusiewicz z KST Konsulting Sp. z o.o., podczas XX Międzynarodowej Konferencji Szparagowej, zorganizowanej w Nowym Tomyślu. – Wszystkie środki do ochrony szparaga stosujemy po zbiorze. Dlatego należy pamiętać o regularnych lustracjach plantacji w późniejszym okresie wegetacji i kontroli zdrowotności szparaga – mówił Januskiewicz.

Do zwalczania rdzy szparaga i purpurowej plamistości pędów zarejestrowane są dwie substancje czynne azoksystrobina i difenokonazol. Pierwsza z nich należy do grupy strobiluryn (działanie układowe i wgłębne) – stosowana zapobiegawczo do 1 l/ha dwa razy w sezonie. Z kolei difenokonazol z grupy triazoli ma działanie zapobiegawcze i interwencyjne (oprysk 3 razy w sezonie – min. odstęp 14 dni).

Zarejestrowane preparaty oparte na azoksystrobinie: Agristar 250 SC, Aztek 250 SC, Azyl 250 SC, Korazzo 250 SC, Rezat 250 SC, Azoksystrobina 250 SC, Demeter 250 SC, Erazer, Tazer 250 SC, Tiger 250 SC. Difenokonazol zawiera środek Difo 250 EC. Producenci szparaga maja także do dyspozycji także mieszaninę azoksystrobiny z difenokonazolem (preparat Scorpion 325 SC).

Przeciwko szarej pleśni dozwolone są środki zawierające iprodion oraz piraklostrobinę i boskalid. Iprodion (grupa dikarboksymidów) ma działanie kontaktowe i stosowany jest zapobiegawczo do dwóch razy w sezonie. Z kolei piraklostrobina i boskalid (grupa strobiluryn i anilidów)  –  zapobiegawczo i interwencyjnie. Do zwalczania szarej pleśni na pędach asymilacyjnych szparaga zarejestrowane są preparaty na bazie iprodionu – Dymas i Rovral Aquaflo 500 SC, mieszaniny piraklostrobiny i boskalidu – Signum 33 WG, Vima-Boskastrobina oraz sama piraklostrobina (Agria Bos-Pirak 33 WG).

Do ochrony szparaga przed wschodami chwastów plantatorzy mają do dyspozycji trzy substancje aktywne metrobuzynę (Sencor Liquid 600 SC), pendimetalinę (Stomp Aqua 455 CS) i linuron (Afalon dyspersyjny 450 SC, Datura 500 SC, Dangola 450 SC). Januskiewicz zaznaczył, że metrybuzyna stosowana jest przeciwko chwastom dwuliściennym i niektórym jednoliściennym. Pendimetalina aplikowana głównie doglebowo zwalcza chwasty w okresie od kiełkowania do wschodów. Z kolei linuron zwalcza chwasty dwuliścienne (stosowany doglebowo lub dolistnie).

Po wschodach chwastów w szparagarniach może być stosowany Fluzazyfop-P-butylowy (Fusilade Forte 150 EC) lub glifosat (Roundup Max 2). Prelegent dodał, że pierwsza substancja zwalcza perz właściwy i roczne chwasty jednoliścienne, zaś herbicydy zawierające glifosat nie zwalczają skrzypu. Aby skutecznie ograniczyć rozwój chwastów należy stosować preparaty z obu grup w połączeniu z pracami mechanicznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM