Czy kolejne ŚOR będą wycofywane?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 21 grudnia 2015 11:38

Czy kolejne ŚOR będą wycofywane? Rośnie obawa dotycząca wycofywania kolejnych substancji czynnych z rynku/ fot. shutterstock.com

Komisja Europejska ma w planach wycofanie kolejnych substancji czynnych. Niestety ograniczy to wachlarz środków, jakie będzie można aplikować w poszczególnych uprawach, a także ich rotację – podaje Farmer.pl.

Z roku na rok ubywa z rynku środków ochrony roślin, a tym samym też substancji czynnych, które były u nas stosowane na szeroką skalę. Komisja Europejska przygotowuje się do wycofania bardzo dużej liczby tych środków. Obecnie zarejestrowanych w uprawach rolniczych 1175 preparatów, po zmianach ma zostać tylko 644.

Niestety kierunek ten nie wpisuje się we wcześniej propagowaną strategię antyodpornościową, a więc aplikację naprzemienną środków z różnych grup chemicznych w celu ograniczenia uodparniania się patogenów na nie. Nie wpisuje się ona też w zasady, które obowiązują u nas od 2014 r., a mianowicie Integrowaną Ochronę Roślin.

Wycofywanie substancji czynnych z rynku przyczyni się do sprowadzania środków niewiadomego pochodzenia, podrabianych i sprzedawanych po znacznie zaniżonych cenach, co automatycznie będzie implikowało negatywne zmiany także w zakresie jakości płodów rolnych.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA