Cztery nowe odmiany jagody kamczackiej do uprawy w Polscewww.sadyogrody.pl - 01 października 2018 10:38


Spółka Plantin, znana wcześniej pod nazwą Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab, zaoferuje w sprzedaży cztery nowe odmiany Jagody kamczackiej – 'Blue Banana', 'Blue Treasure', 'Giant’s Heart', oraz 'Strawberry Sensation'.

Owoce średnio późnej odmiany 'Blue Banana' dojrzewają od połowy czerwca do połowy lipca. Charakteryzują się słodkim smakiem. Kształt owocu jest podłużny, eliptyczny o ostro zakończonych końcówkach. 'Blue Banana' jest odmianą licencyjną, należącą do grupy Blue Moose.

'Blue Treasure' również należy do grupy odmian średnio późnych – jej owoce dojrzewają od czerwca do połowy lipca. Są eliptyczne, wrzecionowate , do 2,5-3 cm długości, soczyste i aromatyczne. W celu uzyskania obfitego plonowania zaleca się posadzić na plantacji kilka różnych odmian, m.in. 'Strawberry Sensation', 'Giant’s Heart'. Odmiana 'Blue Treasure 'należy do grupy Blue Treasure.

Kolejną nowością z grupy Blue Treasure jest średnio późna 'Giant’s Heart'. Owoce osiągają długość 2,5 - 3 cm, mają owalny kształt ze stożkowatą końcówką (sercowaty). Cechuje je słodki smak. Polecane są do spożycia w stanie świeżym, do przetwórstwa i mrożenia. Odmiana ma tendencję do osypywania się owoców. Dobrym zapylaczem dla tej odmiany jest 'Strawberry Sensation' i 'Blue Treasure'.

'Strawberry Sensation' (również z grupy Blue Treasure) należy do odmian średnio późnych. Owoce mają słodki smak i długość ok 2 cm. Kształt owocu jest eliptyczny, na końcach zaokrąglony, niekiedy kulisty. Odmianę zaleca się sadzić w sąsiedztwie 'Blue Treasure' i 'Giant’s Heart'.

Spółka Plantin posiada licencję na rozmnażanie wyżej wymienionych odmian jagody kamczackiej, udzieloną przez North American Honeyberry Corporation. Krzewy dorastają do 1,5 m wysokości i 1,5 m szerokości. Średni plon z krzewu wynosi 3,6 kg (max. 4,5 kg). W przypadku ww. odmian możliwy jest zbiór mechaniczny owoców.