Czerwcowe upały wpłynęły na wzrost liczebności zmiennikówfarmer.pl - 11 lipca 2019 16:01


W uprawach ziemniaka obok letniego pokolenia stonki ziemniaczanej, widoczne są zmieniki. Żerują i wysysają soki z roślin - czytamy w serwisie farmer.

Zmieniki to niewielkie pluskwiaki, mają 4-8 mm długości, ich ciało jest wydłużone i ubarwienie zmienne. Jak większość szkodników lubi wysokie temperatury, zwłaszcza że szkodnik pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego. Występujące upały w czerwcu wpłynęły na wzrost liczebności zmienników.

Szkodliwe są zarówno larwy, jak i dorosłe zmieniki, które wysysają soki z roślin. W miejscach żerowania, na skutek zamierania uszkodzonych komórek tworzą się brunatne plamy. Uszkodzone części roślin są zdeformowane, a zniszczone liście, części generatywne zasychają i odpadają.

– W uprawach ziemniaka populację zmieników ograniczą insektycydy stosowane przeciwko chrząszczom stonki ziemniaczanej. Przy dużym nasileniu występowania stonki ziemniaczanej oraz mszyc przeciwko tym szkodnikom należy wykonać zabieg insektycydem - powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.