Czarna zgnilizna kapustnych – kontrola upraw przed zbiorem

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 14 września 2016 10:34

Czarna zgnilizna kapustnych – kontrola upraw przed zbiorem fot. shutterstock.com

Obecny sezon okazuje się trudny dla producentów warzyw. Masowy atak szkodników w połowie lata przyczynił się do mniejszej podaży kapusty na rynki hurtowe. Z kolei intensywne opady deszczu, które wystąpiły w sierpniu stwarzały dogodne warunki do rozwoju chorób. Na plantacjach kapusty należy monitorować stan roślin, bowiem końcowy okres uprawy ma istotne znaczenie dla zachowania jakości przechowalniczej.

W okresie przedzborczym poważnym zagrożeniem dla upraw jest czarna zgnilizna kapustnych. Pierwsze symptomy tej choroby uwidaczniają się już w fazie wiązania główek kapusty. Obecnie warto skontrolować plantacje warzyw pod kątem wystąpienia czarnej zgnilizny kapustnych, ale także innych chorób – mokrej zgnilizny bakteryjnej, czerni krzyżowych i szarej pleśni.

Przeczytaj także: Ochrona kapusty przed sezonem przechowalniczym

Sprawcą czarnej zgnilizny kapustnych jest bakteria Xanthomonas campestris pv. Campestris, która podczas sierpniowych opadów deszczu wnikała poprzez uszkodzenia liści. Pierwsze objawy porażenia widoczne są na brzegach liści w postaci żółknących plam w formie litery V. Charakterystyczne dla tej choroby jest również czernienie wiązek przewodzących, które sięga do środka główki kapusty. Chore główki nie nadają się do przechowywania.

Podstawą w ograniczaniu czarnej zgnilizny kapustnych, w tym także innych bakterioz jest profilaktyka. Należy zachować 3-4 letnia przerwę w uprawie warzyw kapustnych na tym samym polu. Do produkcji rozsady warto przeznaczyć odkażone podłoże i dobrej jakości, zdrowe nasiona. Po zbiorze należy pamiętać również o usunięciu pozostałości roślinnych. Zapewnienie odpowiednich warunków podczas wzrostu roślin w polu skutkuje uzyskaniem uzyskaniem wymaganej jakości handlowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM