Copa i Cogeca za przyjęciem projektu raportu ws. rozporządzenia dotyczącego nawozów

Autor: www.sadyogrody.pl/Copa-Cogeca 13 lipca 2017 12:10

Copa i Cogeca za przyjęciem projektu raportu ws. rozporządzenia dotyczącego nawozów fot. shutterstock.com

Copa i Cogeca wystosowały apel do posłów do PE o przyjęcie projektu opinii opracowanego przez posłankę Gàll-Pelcz, dot. przeglądu rozporządzania w sprawie nawozów, które mają zostać poddane w tym tygodniu pod głosowanie w Komisjach Parlamentu Europejskiego ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumenta

Celem przeglądu jest harmonizacja zasad w całej UE dotyczących wpuszczania na rynek produktów takich jak nawozy mineralne i organiczne.

Sekretarza generalnego Copa i Cogeca, Pekkę Pesonena niepokoi jednak brak dokładnej definicji nawozów mineralnych w zasadach, przez co może dojść do spadku jakości produktów. - Chcemy jasnej definicji nawozów mineralnych i wskazania form azotu oraz rozpuszczalności siarki poszczególnych produktach. Popieramy poprawki przedstawione przez Komisję - naciska Pesonen.

- Nawozy o opóźnionym działaniu i nawozy o kontrolowanym uwalnianiu składników odżywczych stały się kluczowym elementem produkcji roślin ozdobnych i warzyw, gdyż są źródłem wielu korzyści środowiskowych. Komisja zaproponowała jednak ustanowienie kryteriów rozkładu polimerów wiążących, które nie są kompatybilne z funkcją polimerów biodegradowalnych. W związku z tym popieramy poprawkę kompromisową nr 9 przedstawioną w projekcie opinii Komisji ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, dotyczącą dostosowania wniosku Komisji w sprawie nawozów o opóźnionym działaniu i o kontrolowanym uwalnianiu składników odżywczych - dodał.

Copa i Cogeca uznały za krok we właściwym kierunku wprowadzenie nowych zasad Komisji Europejskiej prowadzących do zwiększenia stosowania nawozów organicznych i wytwarzanych z odpadów, ostrzegają jednak, że nie wystarczą one, by dojść do sedna problemu i że potrzeba większej dozy realizmu. Jesteśmy również zadowoleni z faktu, że wniosek ten prowadzi do rozszerzenia unijnego rozporządzenia w sprawie nawozów o nawozy organiczne, by rolnicy w UE mieli łatwiejszy dostęp do szerszego wachlarza nawozów. Nowe zasady nie pozwolą jednak dojść do sedna problemu, ani nie wywrą poważnych skutków. - Poprawki kompromisowe przedstawione przez posłów do PE w obydwu opiniach stanowią krok we właściwym kierunku - podsumował Pekka Pesonen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM