Copa-Cogeca za zatwierdzeniem stosowania glifosatu na 15 lat

Autor: www.sadyogrody.pl/Copa-Cogeca 22 maja 2017 12:20

Copa-Cogeca za zatwierdzeniem stosowania glifosatu na 15 lat fot. shutterstock.com

Copa i Cogeca wyraziły ubolewanie z powodu planów Komisji dotyczących wydania ponownego zatwierdzenia na substancję czynną stosowaną w herbicydach w produkcji roślinnej w UE - glifosat - na dziesięć, a nie na piętnaście lat, mimo że Europejski Urząd ds.
Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) wydały pozytywną ocenę naukową.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen podkreślił, że zarówno EFSA jak i ECHA opublikowały solidne dowody naukowe wspierające pełne ponowne zatwierdzenie tej szeroko stosowanej substancji czynnej na 15 lat ze względu na brak obaw związanych z jej bezpieczeństwem. Naszym zdaniem należy mieć wzgląd te opinie i utrzymać zaufanie do EFSA i wysokich norm, których przestrzegają producenci w UE. Podawanie w wątpliwość procesu decyzyjnego opartego na dowodach naukowych, który obowiązuje w UE wpłynie negatywnie na wiarygodność unijnych władz i zagrozi naszym wysokim normom bezpieczeństwa, równocześnie ograniczając konkurencyjność naszych rolników i osłabiając ich pozycję względem ich konkurentów spoza UE”.

Wypowiedź ta padła w związku z przygotowaniami Komisji do ponownego podjęcia dyskusji z państwami członkowskimi na temat możliwego odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosatu na 10 a nie na 15 lat.

Copa i Cogeca twierdzą, że glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem w UE i umożliwia produkcję zdrowiej, wysokiej jakości żywności po przystępnej cenie. Jego stosowanie ma kluczowe znaczenie, gdyż w połączeniu z międzyplonem pozwala na zapobieganie erozji i zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych.

Ze względu na brak dowodów naukowych odradzających ponowne zatwierdzenie, apelujemy do UE o jego zatwierdzenie na pełen piętnastoletni okres zgodnie z przepisami UE - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM