Co zrobić aby zwalczanie szkodników pod osłonami było bardziej skuteczne?

Autor: www.sadyogrody.pl 19 stycznia 2017 11:06

Co zrobić aby zwalczanie szkodników pod osłonami było bardziej skuteczne? dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach/ fot. Żelazna Studio

Zwalczanie szkodników żerujących na papryce uprawianej pod osłonami jest istotnym czynnikiem wpływającym na wielkość plonu. O groźnych szkodnikach papryki, ochronie i skuteczności zabiegów mówiła dr inż Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach podczas konferencji zorganizowanej na targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2017.

Prelegentka podczas wystąpienia zwracała uwagę, aby podczas zabiegów zwalczających przestrzegać zalecanej w programie czy widniejącej na etykiecie produktu dawki dla jednorazowego zastosowania. - Te osobniki, które nie zginą uodporniają się na działanie substancji aktywnej w użytkowanym insektycydzie – mówiła.

Dodała, że również bardzo ważna jest temperatura. - Obecnie na każdej etykiecie preparatu jest podany zakres temperatur w jakich należy zastosować środek. Jeżeli temperatura jest wyższa lub niższa to niestety skuteczność tego środka spada. Zabiegów opryskiwania nie należy wykonywać w godzinach południowych bo możemy spowodować poparzenie roślin, bądź owoców. Również w takich warunkach następuje bardzo szybkie odparowanie cieczy użytkowej, a to również spowoduje, że skuteczność zabiegu będzie znacznie niższa – tłumaczyła.

- Optymalne warunki to wczesne godziny poranne, albo wieczorne o małej intensywności operacji słonecznej i dość wysokiej wilgotności powietrza. Pyretroidy powinny być stosowane wieczorem. Insektycydy fosforoorganiczne, których jest coraz mniej na rynku nie powinny być stosowane w zbyt niskich temperaturach, ponieważ zmniejsza się wtedy ich skuteczność – dodała dr Rogowska.

Jakie czynności zapobiegają rozprzestrzenianiu się szkodników?

Ekspertka wskazała na izolację przestrzenną upraw, oraz dobór właściwego terenu pod tunel. Istotne znaczenie ma również eksploatacja tuneli w sezonie wegetacyjnym, czyli sadzenie zdrowej rozsady, niszczenie roślin dziko rosnących, czy zabiegi ochronne na zewnątrz przeciwko szkodnikom, a także wewnątrz tunelu – zakładanie lepowych tablic sygnalizacyjnych i stosowanie środków ochrony roślin. Rozprzestrzenianiu się szkodników zapobiegają również zabiegi pozbiorcze, tj. usuwanie i niszczenie roślin po zbiorze plonu handlowego, zwalczanie szkodników glebowych (wykonanie orki), odkażanie podłoża, palików i sznurków.

W kolejnym artykule omówimy groźne szkodniki występujące w uprawach papryki pod osłonami, na podstawie wykładu wygłoszonego przez dr Marię Rogowską z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach, podczas targów TSW 2017. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM