Co jest ważne w produkcji pszczelarskiej? Zapylanie roślin

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 08 stycznia 2017 12:16

Co jest ważne w produkcji pszczelarskiej? Zapylanie roślin fot. shutterstock

Aktualny oficjalny stan rodzin pszczelich w Polsce wynosi ok. 1 300 000 szt. i nawet gdybyśmy założyli, że wszystkie te rodziny przeżyją nadchodzącą zimę, to ich ilość jest niewystarczająca ponieważ gwarantuje prawidłowe zapylanie roślin tylko w około 30 proc. roślin w Polsce – mówi serwisowi portalspożywczy.pl Piotr Mrówka, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

W opinii eksperta, straty gospodarki polskiej, wynikające z niedostatku rodzin pszczelich szacuje się na około 2,5 - 3 mld zł. Z uwagi na bardzo duże coroczne upadki których w oficjalnych danych się nie uwzględnia można przyjąć iż stan rzeczywisty- produkcyjny rodzin pszczelich w maju to ok. 500 000 do 800 000 szt. czyli straty jakie ponosi gospodarka są jeszcze o wiele większe. - Oczywistym jest zatem, że taka ilość rodzin pszczelich nie jest wstanie zaspokoić potrzeb polskiego konsumenta miodu czy rolnika – mówi Piotr Mrówka.

Specjalista zwraca uwagę, iż sytuacja, ekonomiczna jaka zaistniała w pszczelarstwie w ostatnich latach zmusza Pszczelarzy zwłaszcza zawodowych do poszukiwania nowych metod gospodarowania polepszających wynik ekonomiczny pasieki. Jednak te działania mogą jedynie poprawić sytuację ekonomiczną pojedynczych pszczelarzy natomiast nie wpłyną na stan pszczelarstwa w Polsce i nie zaspokoją polskiego rynku miodu. By to poprawić wymagana jest interwencja z zewnątrz. Najlepiej w ramach wspólnej polityki rolnej wielu krajów gdyż pszczelarze sami nie naprawią takiej sytuacji.

Więcej czytaj na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM