Cięcie pomidorów - jak pielęgnować rośliny pod osłonami?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 czerwca 2015 10:12

Cięcie pomidorów - jak pielęgnować rośliny pod osłonami? fot. shutterstock

Pomidor należy do najczęściej uprawianych warzyw pod osłonami. Jednym z podstawowych zabiegów w uprawie tego gatunku jest cięcie roślin. Ma ono na celu przyspieszenie zbioru oraz zwiększenie ilości i jakości uzyskanego plonu.

Pomidory pod osłonami najczęściej prowadzi się na jeden pęd główny. W tym celu wszystkie pędy boczne, wyrastające z kątów liści należy usunąć we wczesnej fazie wzrostu. Pozostawienie pędów na roślinie osłabia wzrost, opóźnia zawiązywanie się owoców, jak również obniża wielkość plonu. Prowadzenie roślin na jeden pęd główny wymaga utrzymania 5 gron.

W uprawie na dwa pędy, oprócz pędu głównego wyprowadza się pęd wyrastający pod pierwszym gronem. Z kolei przy produkcji pomidorów na trzy pędy pozostawia się pęd główny, drugi wyrastający pod pierwszym gronem i trzeci, wyrastający przy gruncie, tzw. odziomkowy. Przy uprawie na dwa pędy, na każdym z nich powinny znajdować się 2-3 grona, natomiast w przypadku prowadzenia roślin na trzy pędy - 2 grona.

Z roślin należy systematycznie usuwać liście porażone przez choroby i szkodniki, a także rosnące w dolnej części rośliny. Zabieg ten wpływa na lepszą zdrowotność pomidorów oraz przyspiesza dojrzewanie owoców. Poprawia również warunki doświetlania dolnych partii rośliny. Jednorazowo z rośliny można usunąć maksymalnie od 1 do 3 liści. Wycięcie większej ilości liści może spowodować zaburzenia w pobieraniu wody, jak również  przyczynia się do pękania owoców.

Istotnym zabiegiem w uprawie jest również ogławianie roślin. Zabieg ten polega na likwidacji wierzchołka pędu głównego. Należy pozostawić 2-3 liście nad ostatnim zawiązanym gronem. Ogławianie pozwala uzyskać owoce o stosunkowo wyrównanej wielkości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM