Cięcia w środkach ochrony roślin. Po zmianach pozostaną 644 preparaty

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 09 grudnia 2015 08:26

Cięcia w środkach ochrony roślin. Po zmianach pozostaną 644 preparaty Obecnie w uprawach rolniczych zarejestrowanych jest 1175 preparatów, po zmianach pozostanie 644/ fot. shutterstock.com

Komisja Europejska planuje zmniejszyć ilość dopuszczonych do stosowania substancji czynnych, co wiązać się będzie ze znacznym spadkiem liczby preparatów wykorzystywanych w ochronie roślin. Obecnie w uprawach rolniczych zarejestrowanych jest 1175 preparatów, po zmianach pozostanie 644 - podaje Farmer.pl.

Obecnie w naszym kraju do stosowania w uprawach rolniczych zarejestrowane są 623 herbicydy. Po proponowanych zmianach ich ilość ma się zmniejszyć o 1/3 czyli do 442. Spadek jest znaczny, ale w kontekście skreśleń w pozostałych grupach chemicznych środków ochrony roślin, nie aż tak wielkie.

Insektycydów będzie o połowę mniej. Ze 140 zarejestrowanych, w obrocie handlowym pozostanie 70. Największe cięcia dotyczyć mają fungicydów. Ich liczba ma się zmniejszyć aż o 2/3! W tej chwili dla upraw rolniczych zarejestrowanych jest 412 preparatów, a ma zostać 132. Szczególnie restrykcyjnie potraktowane zostały zaprawy nasienne. Z obecnie zarejestrowanych 66, dostępnych pozostanie 13, w tym tylko 1 przeciwko szkodnikom. Termin wprowadzenia zmian nie jest jeszcze dokładnie wskazany. Należy jednak sądzić, że nie będą one miały charakteru szokowego, lecz zostaną wprowadzone stopniowo.

- Zmniejszenie liczby zapraw doprowadzi do zwiększenia chemizacji i wzrostu kosztów chemicznej ochrony roślin. Wymusza bowiem konieczność przeprowadzania większej liczby oprysków nalistnych co np. w uprawie rzepaku spowoduje wzrost kosztów ochrony o 5 do 10 razy. W kukurydzy będzie on 3-krotny, a w zbożach 4-krotny. Zmniejszenie ilości wykorzystywanych substancji czynnych a tym samym zawężenie wykorzystywanych grup chemicznych, nasili problem nabywania odporności przez grzyby patogeniczne, chwasty i szkodniki – powiedział w rozmowie z nami prof. dr hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii, Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM