Chwościk buraka ćwikłowego – ważna kontrola plantacji

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 15 czerwca 2016 10:31

Chwościk buraka ćwikłowego – ważna kontrola plantacji Plantacje buraka ćwikłowego należy kontrolować na obecność chwościka/ fot.shutterstock.com

Plantacje buraka ćwikłowego należy kontrolować na obecność Cercospora beticola, czyli sprawcę chwościka buraka. Choroba ta stanowi duże zagrożenie dla młodych roślin i może występować powszechnie w rejonach uprawy buraków ćwikłowych.

Pierwsze symptomy choroby widoczne są na młodych liściach w postaci okrągłych, niewielkich plam ze srebrzysto-białym środkiem i czerwono-brunatna obwódką. W dalszym stadium choroby porażona tkanka zamiera i wykrusza się doprowadzając do powstania drobnych dziur na liściach. W rezultacie blaszki liściowe żółkną i zamierają.  Wykształcone zgrubienia buraków ćwikłowych  zwykle słabiej się przechowują.

Patogen C. beticola stanowi największe zagrożenie dla młodych roślin, zaś w przypadku starszych nie powoduje już tak dużych strat. Choroba sprawnie rozprzestrzenia się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza przy umiarkowanej temperaturze (około 15 st. C). Źródłem infekcji mogą być pozostałości roślinne oraz obornik - jako następstwo spasania bydła porażonymi liśćmi buraków. Przerwa w uprawie buraków ćwikłowych na tym samym stanowisku powinna wynosić co najmniej 3 lata.

Obecnie na rynku dostępne są odmiany w większym stopniu odporne na tą chorobę – ‘Czerwona Kula’ i ‘Chrobry’. Dlatego stosowanie preparatów chemicznych na plantacjach buraków nie zawsze jest konieczne. Niemniej jednak przy dużym nasileniu choroby do ochrony upraw dostępne są preparaty, takie jak Dithane NeoTec 75 WG (mankozeb; dawka 2 kg/ha) oraz Topsim M 500 SC (tiofanat metylowy; 1, 2 l/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM