Choroby wirusowe problemem w uprawach rabarbaru

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 27 września 2016 15:19

Choroby wirusowe problemem w uprawach rabarbaru Wystąpienie patogenów chorobotwórczych wiąże się pogorszeniem jakości ogonków liściowych,/ fot.shutterstock.com

Wraz ze wzrostem powierzchni upraw rabarbaru zwiększa się problem występowania chorób wirusowych (plamistość liści, mozaika oraz wirusowa plamistość rabarbaru). Brak zarejestrowanych preparatów do zwalczania mszyc sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów. Do zakładania plantacji produkcyjnych rabarbaru coraz częściej przeznaczane są sadzonki wyprodukowane w kulturach in vitro, czyli wolne od patogenów.

W pierwszym roku prowadzenia uprawy zwykle nie obserwuje się dużego nasilenia chorób czy szkodników. Stan fitosanitarny rabarbaru pogarsza się w kolejnych sezonach wraz z eksploatowaniem roślin. W zależności od stopnia podatności odmiany, rodzaju wirusa oraz przebiegu warunków pogodowych objawy mogą być zróżnicowane i trudne do prawidłowej identyfikacji.

Jakie choroby wirusowe mogą stanowić zagrożenie dla rabarbaru?

Sprawcą wirusowej plamistości rabarbaru jest wirus mozaiki rzepy. Pierwsze symptomy tego wirusa pojawiają się na liściach w postaci niewielkich pierścieni z czerwonawą obwódką. W dalszym stadium przebarwienia te pokrywają większą powierzchnię blaszki liściowej. Objawom tym – w zależności od izolatu wirusa – może towarzyszyć chloroza brzegów liści czy przejaśnienia nerwów. Latem (podczas upałów) symptomy wirusa mogą zanikać, lecz ponownie uwidaczniają się po spadku temperatury.

Dla upraw rabarbaru zagrożeniem może być również mozaika rabarbaru (powodowana najczęściej przez wirusa mozaiki gęsiówki). Na powierzchni liści widoczne są jasnozielone lub żółtawe, nieregularne przejaśnienia w formie mozaiki. W przypadku tego wirusa obserwuje się zdeformowanie blaszki liściowej, której pomarszczone brzegi wyginają się ku dołowi. Mozaika rabarbaru może być obserwowana na pojedynczych roślinach, bądź „placowo” i w takim przypadku wirus przenoszony jest przez nicienie.

Plamistość liści rabarbaru wywołana jest przez wirusa mozaiki ogórka, który przenoszony jest na zdrowe rośliny podczas pielęgnacji i mszyce. O porażeniu roślin świadczą pojawiające się na blaszce liściowej jasnozielone plamy. W późniejszym okresie zmieniona chorobowo powierzchnia liści brązowieje i zamiera. Choroba ta prowadzi do słabszego wzrostu roślin, a przy dużym nasileniu wirusa nawet ich zamierania.

Aby ograniczyć ryzyko wprowadzenia na plantację wirusów należy do nasadzeń przeznaczać zdrowe, wolne od patogenów sadzonki. Istotne znaczenie mają również zabiegi profilaktyczne, tj. usuwanie chwastów oraz porażonych roślin. Ponadto należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji sprzętu do prac pielęgnacyjnych. Wystąpienie patogenów chorobotwórczych wiąże się pogorszeniem jakości ogonków liściowych, a przy ich dużej intensywności -  zamieraniem roślin.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM