Choroby wirusowe ogórka - zagrożenie dla upraw pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 maja 2016 12:02

Choroby wirusowe ogórka - zagrożenie dla upraw pod osłonami Wirusy powodują różnego rodzaju przebarwienia na liściach/ fot. shutterstock.com

Choroby wirusowe ogórka mogą być przyczyną strat w uprawach pod osłonami. Powodują rożnego rodzaju przebarwienia, nekrozy, bądź deformacje liści, co w konsekwencji wpływa niekorzystnie na wzrost i plonowanie roślin.

Wirus nekrotycznej plamistości melona (MNSV) objawia się w formie przejaśnień nerwów i chlorotycznych (wodnistych) plam na blaszce liściowej, które stopniowo powiększają się, a wokół nich widoczna jest brązowa obwódka. Przy silnym porażeniu rośliny więdną.

Wektorem wirusa MNSV jest patogen - Olpidium radicale, który uznawany jest również za sprawcę wirusa plamistości liści ogórka (CLSV).

Wirus plamistości liści ogórka przyczynia się do powstawania na liściach niewielkich, chlorotyczn0-nekrotycznych plam. Dalszy rozwój silnie porażonych roślin zostaje zahamowany. Wirus stanowi zagrożenie przy nieodpowiednich warunkach w obiektach szklarniowych - niedostateczna ilość światła i zbyt niskie temperatury.

Z kolei objawy wirusa mozaiki ogórka (CMV) można zaobserwować na młodych liściach w postaci żółtawych przejaśnień. Blaszka liściowa ulega deformacjom i niekiedy – przy silnych infekcjach - wzrost roślin jest znacznie ograniczony, a owoce nie osiągają odpowiedniej wielkości. Wirus CMV przenoszony jest przez mszyce.

Obecnie w sprzedaży dostępne są odporne odmiany na wirusa mozaiki ogórka np. Mirabelle czy Nadusha.

Zagrożeniem dla ogórków spod osłon jest wirus nekrozy tytoniu (TNV), który powoduje na blaszce liściowej nekrotyczne plamy. W przypadku powiększania się nekroz porażone liście zamierają. Na łodygach roślin mogą tworzyć się podłużne spękania. Wektorem tego wirusa jest Olpidium brassicae.

Symptomy wirusa zielonej mozaiki ogórka (CGMMV) pojawiają się na liściach w postaci jasno, bądź ciemnozielonych przebarwień (mozaiki o różnym nasileniu). Blaszki liściowe są zdeformowane, a wzrost chorych roślin ograniczony. Wirus przyczynia się do uszkodzeń zawiązków, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń owoców.

Choroby wirusowe ogórków mogą wystąpić na skutek nieodpowiednich warunków pod osłonami, np. niskie temperatury, bądź intensywność światła (MNSV i CLSV). 

Aby ograniczyć zagrożenie warto stosować zaprawione nasiona, a także wybierać do upraw odmiany odporne. Dodatkowo po zakończeniu cyklu uprawowego należy pamiętać o odkażaniu pomieszczeń oraz narzędzi przeznaczonych do prac pielęgnacyjnych. Istotne znaczenie ma także usuwanie pozostałości roślinnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM