Choroby wirusowe malin - jak chronić uprawy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 20 lipca 2015 15:45

Choroby wirusowe malin - jak chronić uprawy? zainfekowane liście maliny; www.shutterstock.com

Do najczęściej występujących chorób wirusowych na plantacjach malin należy mozaika maliny i chloroza nerwów liści maliny. Choroby te są wywoływane przez wirusy, przenoszone przez mszyce. Duże nasilenie tych chorób może spowodować zamieranie roślin na plantacji.

W okresie wiosennym porażone rośliny rozwijają się znacznie później niż zdrowe maliny. Na blaszkach liściowych można zaobserwować liczne, chlorotyczno-żółte plamki, oraz smugowatość wzdłuż nerwów. Liście ulegają deformacji, a ich brzegi zwijają się. Choroby te powodują słabszy wzrost roślin, ograniczają ilość nowych przyrostów, a w konsekwencji znaczny spadek plonu.

W ostatnich latach znaczne szkody w uprawie malin powoduje wirus krzaczastej karłowatości maliny. Wirus ten przenoszony jest wraz z pyłkiem. Nowo wyrastające pędy są cienkie i krótkie. Porażone krzewy znacznie słabiej owocują. Szczególnie podatna na tą chorobę jest odmiana ‘Polka’.

W celu ochrony malin przed wyżej wymienionymi chorobami warto zakładać plantację ze zdrowych sadzonek, pochodzących z pewnych źródeł - z kwalifikowanych mateczników. Z uprawy należy usuwać krzewy zniekształcone, ze zdeformowanymi liśćmi, bądź o chlorotycznych przebarwieniach. Ponadto wskazane jest zwalczanie mszyc, które często są wektorami wirusów roślinnych, co zapobiega rozprzestrzenianiu się tych chorób.

Aby zwiększyć plonowanie i odporność roślin można zastosować stymulator wzrostu - Asahi SL. Zabieg opryskiwania można wykonać w dowolnie wybranej fazie rozwoju roślin, najlepiej 1-2 razy w sezonie wegetacyjnym. Wskazane jest stosowanie tego środka w warunkach niesprzyjających wzrostowi i rozwojowi krzewów, tj. uszkodzenia wskutek przymrozków, wydłużające się okresy suszy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM