Choroby wirusowe grusz - jak chronić drzewa w sadzie?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 sierpnia 2015 10:12

Choroby wirusowe grusz - jak chronić drzewa w sadzie? Zamieranie grusz może być spowodowane przez chorobę fitoplazmatyczną/ shutterstock.com

Choroby wirusowe gruszy, tj. żółtaczka nerwów liści, mozaika pierścieniowa, kamienistość występują na ogół w małym nasileniu i nie stwarzają poważnego zagrożenia w uprawie tego gatunku. Występują one zarówno w szkółkach, jak i sadach towarowych, a ich zwalczanie jest ograniczone z uwagi na brak środków ochrony roślin.

Sprawcą żółtaczki nerwów liści jest wirus jamkowatości pnia jabłoni (ASPV). Pierwsze symptomy widoczne są na liściach w połowie maja. Maja one postać jasnożółtych przebarwień wzdłuż nerwów liści. Pod koniec lata na odmianach wrażliwych – ‘Konferencja,’ ‘Lukasówka’, ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Konferencja’, ‘Bera Hardy’ dodatkowo można zaobserwować czerwonobrunatne plamy na liściach.

Wirus żółtaczki nerwów liści gruszy przyczynia się do obniżenia jakości materiału szkółkarskiego - słabsze przyjmowanie się oczek po okulizacji, wyłamywanie okulantów, zahamowany rozwój drzew. Wirus ten rozprzestrzenia się z porażonym materiałem szkółkarskim - zrazami, lub z nasionami.

Mozaika pierścieniowa gruszy – wirus chlorotycznej plamistości liści jabłoni (ACLSV). Objawy tej choroby pojawiają się na liściach, w postaci jasnozielonych, a następnie żółtozielonych nieregularnych pierścieni. Deformacje liści, a także brunatno-rdzawe pierścienie na owocach gruszy widoczne są na odmianach podatnych, m.in. ‘Bera Hardy’, ‘Komisówka’, oraz ‘Paryżanka’.

Owoce z porażonych drzew są drobniejsze, a także w mniejszym stopniu wybarwione. Wirus ACLSV hamuje wzrost drzew, zmniejsza ich odporność na przemarzanie w miesiącach zimowych, oraz ogranicza plonowanie. Zrazów do szczepienia, czy okulizacji nie należy pobierać z drzew na których stwierdzono obecność tego wirusa.

W zależności od odmiany, objawy wirusa kamienistości owoców gruszy widoczne są w różnym okresie wegetacji. Najwcześniejsze objawy można zaobserwować na około 2-3 tygodnie po kwitnieniu drzew - tkanka młodych owoców zapada się, a skórka i miąższ stają się ciemnozielone. Następnie, w miarę dalszego wzrostu owoce ulegają deformacji, w miąższu pojawiają się twarde skupienia komórek kamiennych oraz tkanki korkowej. Takie gruszki nie nadają się do sprzedaży, ani do spożycia.

Drzewa porażone tym wirusem są bardziej podatne na przemarzanie w okresie zimy. Odmiany podatne na wirusa kamienistości grusz – ‘Bera Hardy’ oraz ‘Komisówka’. Patogen ten przenoszony jest wraz z chorym materiałem szkółkarskim - zrazy i podkładki. Objawy kamienistości gruszek mogą być często mylone z oznakami niedostatku boru.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych chorób gruszy materiał szkółkarski powinien być wolny od chorób wirusowych, przenoszonych podczas szczepienia, bądź okulizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM