Choroby kapusty w okresie przechowywania – w jaki sposób uniknąć strat?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 07 stycznia 2016 09:50

Choroby kapusty w okresie przechowywania – w jaki sposób uniknąć strat? Do czynników ograniczających występowanie patogenów zaliczamy właściwe z warunki przechowywania/ fot. shutterstock.com

Wystąpienie chorób w trakcie przechowywania kapusty głowiastej przyczynia się do znacznych strat. Do infekcji może dochodzić już przed zbiorem w trakcie wegetacji, dlatego ważną rolę odgrywa ochrona plantacji. Ponadto do czynników ograniczających występowanie patogenów zaliczamy właściwe postępowanie pozbiorcze, a także odpowiednie warunki przechowywania.

Sprawca szarej pleśni - grzyb Botrytis cinerea wnika poprzez uszkodzenia mechanicznie powstałe w trakcie prac pielęgnacyjnych. Na porażonych liściach pojawiają się początkowo szare wodniste plamy, a w późniejszym stadium choroby widoczny jest brązowoszary nalot. W trakcie przechowywania grzyb sprawnie rozprzestrzenia się w temperaturze 2 st. C i wilgotności powietrza powyżej 95 proc.

W przypadku kapust przeznaczonych do przechowywania wskazana jest ochrona przedzbiorcza plantacji. W tym celu można zastosować preparaty o działaniu wgłębno-układowym, tj. Amistar 250 SC i Mirador 250 SC, bądź środki układowe – Signum 33 WG i Topsin M 500 SC. Na rynku dostępny jest także preparat biologiczny Polyversum WP. Według zaleceń oprysk należy wykonać na 5-7 dni przed zbiorem główek kapusty.

Mokra zgnilizna kapustnych powodowana jest przez bakterie z rodzaju Pseudomonas i Erwinia. Symptomy chorobowe widoczne są w postaci szarobrązowych plamek, które stopniowo powiększają się. Chorobie towarzyszy nieprzyjemny gnilny zapach. W uprawie należy przestrzegać zasad profilaktyki, gdyż na rynku brak jest zarejestrowanych środków chemicznych przeciwko tej chorobie.

Z kolei sprawcą czarnej zgnilizny są bakterie rodzaju Xanthomonas. Typowym objawem infekcji są ciemniejące nerwy widoczne wzdłuż nerwu głównego. Porażone główki ulegają gniciu podczas przechowywania. Źródło choroby stanowią bakterie w resztkach roślinnych lub zakażony materiał siewny. Aby zapobiec chorobie wskazane jest przestrzeganie zmianowania oraz wysiew zdrowych, wysokiej jakości nasion.

W trakcie przechowywania kapusty może wystąpić również zgnilizna twardzikowa. W rezultacie na główkach kapusty tworzy się biało-szary nalot grzybni z czarnymi sklerocjami. Chorobie tej może towarzyszyć mokra zgnilizna i szara pleśń. W celu ochrony przed wysiewem nasion można zastosować środek zawierający nadpasożytniczy grzyb – Contans WG. W ochronie kapusty głowiastej w trakcie wegetacji zalecany jest zarejestrowany preparat Topsin M 500 SC.

Zapobieganie wyżej wymienionym chorobom, oprócz ochrony chemicznej polega również na przestrzeganiu odpowiednich warunków przechowywania. W trakcie składowania zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 0 st. C i wilgotności powietrza w zakresie 90-95 proc. W chłodniach z kontrolowaną atmosferą stosuje się skład gazowy 5 proc. CO2 i 2,5 proc. O2 - w takich warunkach główki kapusty można przechowywać przez okres 8 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM