Choroby grzybowe gruszek - jak ograniczyć straty w trakcie przechowywania?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 04 listopada 2015 10:40

Choroby grzybowe gruszek - jak ograniczyć straty w trakcie przechowywania? Choroby przechowalnicze gruszy występują w mniejszym nasileniu niż na jabłkach/ fot. shutterstock.com

Choroby przechowalnicze gruszy stanowią mniejsze zagrożenie, niż jabłoni. Spośród chorób pochodzenia grzybowego w największym nasileniu zwykle występuje szara pleśń, gorzka i mokra zgnilizna. Natomiast nieco mniejsze zagrożenie stanowią zgnilizny - brunatna i miękka. Nowa chorobą stwierdzoną przez Instytut Ogrodnictwa jest gumowata zgnilizna.

Szara pleśń powodowana jest przez grzyb Botrytis cinerea. W miejscu infekcji widoczna jest brązowa plama gnilna, na której następnie pojawia się szary nalot. Na początku przechowywania można zaobserwować pojedyncze owoce z objawami porażenia. W miarę dłuższego składowania grzyb przenosi się na kolejne gruszki.

W okresie kwitnienia w celu ochrony gruszy przed szara pleśnią można zastosować – Switch 62,5 WG. Natomiast przed zbiorem owoców zaleca się preparaty, m.in. Geoxe 50 WG, Switch 62,5 WG, oraz środki biologiczne – Boni Protect i Polyversum WP.

Sprawcą gorzkiej zgnilizny są grzyby z rodzaju Neofabraea spp. Choroba ta uwidacznia się po kilku miesiącach przechowywania. W początkowym stadium widoczne są niewielkie plamy wokół przetchlinek. Plamy gnilne powiększają się i obejmują większą powierzchnię owocu. W zmienionych chorobowo miejscach miąższ zapada się, a skórka owocu pozostaje napięta.

Obecnie do ochrony gruszek przed gorzką zgnilizną zarejestrowane są preparaty – Bellis 38 WG, Geoxe 50 WG, a także Switch 62,5 WG. Środki te są posiadają również aktualną rejestrację przed mokrą zgnilizną (Penicillium expansum).

Infekcja mokrą zgnilizna zwykle rozpoczyna się w sadzie – przed, lub okresie zbiorów owoców. Na powierzchni zainfekowanych gruszek (w miejscu zranienia skórki) pojawiają się jasnobrązowe gnilne plamy, z zielono-niebieskimi zarodnikami grzyba. Gnijącym owocom towarzyszy zwykle charakterystyczny zapach pleśni.

W trakcie przechowywania gruszek może nasilać się występowanie brunatnej zgnilizny (Monilinia fructigena). Wokół miejsc infekcji tworzą się brązowe plamy gnilne. W pełni zgniłe owoce staja się czarne, pokryte - pseudosklerocjami. W ochronie zaleca się preparaty, np. Geoxe 50 WG, Switch 62,5 WG, Boni Protect i Polyversum WP.

Z kolei miękka zgnilizna powodowana jest przez grzyby Mucor spp. i Rhizopus spp. Symptomy tej choroby widoczne są pod koniec okresu przechowywania, bądź w trakcie obrotu owocami. Wokół miejsc infekcji rozwijają się jasno brązowe, gnilne plamy. Miąższ staje się rzadki i wodnisty, o charakterystycznym - kwaśnym zapachu.

Według danych Instytutu Ogrodnictwa w Polsce stwierdzono objawy wystąpienia nowej choroby – gumowatej zgnilizny. Symptomy początkowo były zbliżone do brunatnej zgnilizny, lecz po wyizolowaniu grzyba stwierdzono, że sprawcę choroby stanowi - Phacidiopycnis piri. Infekcje dotyczyły odmiany ‘Dicolor’ i gruszy azjatyckiej ‘Chojuro’.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM