Choroba replantacji - ograniczyć objawy "zmęczenia gleby" w sadzie

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 06 lipca 2015 10:05

Choroba replantacji - ograniczyć objawy "zmęczenia gleby" w sadzie fot. sadyogrody.pl

Choroba replantacji, czyli tzw. zjawisko "zmęczenia gleby" objawia się ograniczeniem rozwoju systemu korzeniowego drzewek owocowych sadzonych bezpośrednio po wykarczowaniu starych nasadzeń. W sadach, bądź szkółkach objętych tym zjawiskiem wzrost młodych drzewek jest znacznie zahamowany.

Zjawisko 'zmęczenia gleby' występuje w przypadku, gdy drzewka owocowe wysadza się na tym samym stanowisku, gdzie wcześniej uprawiano ten sam gatunek, np. jabłonie po jabłoniach, wiśnie po wiśniach, itp. Zjawisko to nie występuje po wysadzeniu drzew innego gatunku w miejscu starego sadu, a więc wiśni po jabłoniach, czy jabłoni po wiśniach.

Spośród gatunków sadowniczych na chorobę replantacji wysoce podatne są jabłonie, wiśnie, czereśnie, a także brzoskwinie, zaś w mniejszym stopniu – grusze i śliwy. Choroba ta może występować na różnych typach gleb, m.in. na glebach zwięzłych, jak również na lekkich.

Specyficznym objawem choroby replantacji jest osłabienie wzrostu systemu korzeniowego nowo wysadzanych drzewek. Drobniejsze korzenie ciemnieją oraz powstają na nich nekrozy. W nadziemnej części drzewek można zaobserwować słabszy wzrost - pędy mają skrócone międzywęźla, a blaszki liściowe są znacznie mniejsze. Zahamowanie wzrostu drzew, powoduje późniejsze i słabsze owocowanie, a tym samym ogranicza wielkość plonu.

Przeważnie zjawisko 'zmęczenia gleby' spowodowane jest obecnością w glebie szkodników i patogenów, m.in. bakterii, grzybów oraz nicieni. Zagrożenie tymi patogenami wzrasta stopniowo, w związku z tym nie wpływa ujemnie na starsze drzewa, jest natomiast bardziej szkodliwe dla młodych drzew.

Przyczyną choroby replantacji mogą być również resztki korzeni pozostawione w glebie po wykarczowanych drzewach. W momencie rozkładu wydzielają one substancje toksyczne, które uniemożliwiają wzrost młodym drzewom. Czynnikiem powodującym tą chorobę może być także wyczerpanie, bądź niedobór mikroelementów w glebie.

Aby zapobiec temu zjawisku należy unikać sadzenia młodych drzew tego samego gatunku na tym samym stanowisku. Przy małym nasileniu tej choroby w sadzie można wysadzać drzewka wysokiej jakości i zdrowotności, zapewniając im w okresie uprawy odpowiednie zabiegi agrotechniczne. Również wskazane jest wzbogacanie gleby torfem, bądź kompostem.

Słabszy wzrost drzewek owocowych w sadzie nie zawsze jest wynikiem choroby replantacji. Przyczyną mogą być również choroby, tj. zgnilizna pierścieniowa, guzowatość korzeni lub uszkodzenia korzeni spowodowane przez larwy opuchlaków, lub chrabąszcza majowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM