Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – groźna choroba brzoskwini i moreli

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 04 sierpnia 2015 16:03

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – groźna choroba brzoskwini i moreli Brunatna zgnilizna drzew pestkowych może spowodować znaczne straty w plonie/ fot. shutterstock.com

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych stwarza duże zagrożenie w sezonach z częstymi opadami deszczu. Podczas dojrzewania owoców może spowodować znaczne straty w plonie w sadach brzoskwiniowych i morelowych. Choroba ta wywoływana jest przez grzyby - Monilinia laxa i Monilinia fructigena.

Owoce brzoskwiń, jak i moreli porażane są przez grzyb Monilinia fructigena. Zakażenie następuje zwykle poprzez skórkę, bądź zetknięcie porażonego owocu ze zdrowym. Objawy tej choroby na powierzchni owocu są widoczne w postaci zgnilizny. Podatność owoców wzrasta wraz z ich dojrzewaniem. Zainfekowane owoce tworzą tzw. mumie, przeważnie nie opadają z drzew.

Symptomy zamierania kwiatów i pędów brzoskwiń i moreli w wyniku tej choroby występują dość rzadko. W przypadku moreli w latach sprzyjających rozwojowi grzyba Monilinia laxa może dojść do infekcji kwiatów. Zainfekowane kwiaty szybko brązowieją, a następnie zamierają. Grzyb ten przerasta do tkanki pędów powodując zamieranie ich wierzchołków.

Źródłem infekcji pierwotnych owoców i kwiatów są zarodniki konidialne rozwijające się na porażonych wierzchołkach pędów (M. laxa ), bądź mumiach (M. fructigena). W sezonach z dużą ilością opadów choroba ta może spowodować znaczne straty w plonie.

Aby ograniczyć występowanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych w sadach brzoskwiniowych i morelowych należy usuwać porażone owoce i mumie. Istotne jest również prawidłowe cięcie drzew – prześwietlanie koron, które należy wykonywać przy suchej i słonecznej pogodzie. Drzewa właściwie cięte są w mniejszym stopniu porażane przez tą chorobę.

Ważna jest również zdrowotność materiału szkółkarskiego, czyli wolnego od chorób. Ponadto w sadach brzoskwiniowych i morelowych warto uprawiać odmiany odporne na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

W ochronie chemicznej można zastosować - Signum 33 WG w ilości 0,75 kg/ha. W przypadku uprawy brzoskwiń odmian podatnych oprysk tym preparatem należy wykonać tuż przed kwitnieniem drzew, natomiast na wszystkich odmianach zabiegi chemiczne rozpoczyna się na około 3 tygodnie po okresie kwitnienia. W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie 3 zabiegi opryskiwania. Okres karencji tego preparatu wynosi 7 dni.

W uprawie moreli pierwszy zabieg chemiczny preparatem Signum 33 WG powinno się stosować w fazie różowego pąka. Następnie w razie konieczności oprysk należy powtórzyć podczas kwitnienia drzew i na około 3 tygodnie po okresie kwitnienia.

Zapobiegawczo, bądź z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby w uprawie obu gatunków – zarówno brzoskwiń, jak i moreli można zastosować fungicyd Switch 62,5 WG w ilości 0,6-1,0 kg/ha. W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie 3 zabiegi opryskiwania tym środkiem. Okres karencji - 7 dni.

Preparat Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha w uprawie brzoskwiń i moreli należy zastosować od początku fazy kwitnienia (gdy jest otwartych około 10 proc. kwiatów) do początku fazy dojrzewania, wybarwiania owoców na typowy dla danego gatunku kolor. W sezonie można wykonać jeden zabieg chemiczny tym preparatem. Okres karencji wynosi 14 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM