Brony aktywne popularne wśród plantatorów warzyw

Autor: Bartłomiej Mroziak, sadyogrody.pl 03 lutego 2015 14:28

Brony aktywne popularne wśród plantatorów warzyw fot. Pottinger

Brony aktywne cieszy się dużą popularnością wśród plantatorów warzyw. Najczęściej stosuje się je po orce, przygotowując glebę do siewu. Z  agregowanym siewnikiem można wykonać od razu dwie prace polowe naraz.

Wyróżniamy dwa rodzaje bron aktywnych - wirnikową i wahadłową. Wirnikowa składa się z zębów obracających się w linii poziomej oraz wału ugniatającego. Zęby intensywnie mieszają glebę, a także rozbijają bryły glebowe. Wał wyrównuje powierzchnię pola i kruszy bryły pozostawione przez zęby uprawowe. Istnieje wiele rodzajów wałów, zależności od przeznaczenia. Packer to najbardziej uniwersalny wał - z przyspawanymi rowkami. Typ gumowy głównie ugniata glebę, w mniejszym stopniu rozbija bryły. Jest odporny na oklejanie ziemią. Crosskil dobrze kruszy bryły, jest odporny na zlepianie. Cambridge zbudowany jest z dwóch rodzai pierścieni, gładkich i zębatych, przy czym zębate mają większą średnice. Jest odporny na oklejanie ziemią, może być stosowany na glebach ciężkich. Ostatni typ strunowy składa się z prętów i rur przyspawanych do tarcz. Skutecznie kruszy bryły, lecz słabo ugniata glebę. Z tego względu polecany jest na gleby lżejsze. Zęby brony napędzane są przez przekładnie, którą napędza WOM.

Brona nie nadaje się do uprawy na glebach lekkich, gdyż obracające zęby powodują nadmierne pylenie się gleby. Jest to maszyna która jest po prostu stworzona do uprawy gleb ciężkich. Z tego względu do uprawy tą broną potrzebny jest ciągnik o dość dużej mocy.

Drugą odmianą brony aktywnej jest wcześniej wspomniana brona wahadłowa. Nie występuję w sprzedaży, rzadko kto jej używa.  Jej konstrukcja oparta jest na dwóch belkach z zębami, wykonującymi ruch poprzeczny do kierunku jazdy. Jest przeznaczona na gleby lżejsze niż brona wirnikowa, z tego względu wymaga mniejszego zapotrzebowania mocy ciągnika.

Brony aktywne najczęściej stosuję się po orce, przygotowując glebę do siewu, z agregowanym siewnikiem można wykonać od razu dwie prace polowe naraz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM