Błotniszka czosnkówka w uprawach czosnku i cebuli

Autor: www.sadyogrody.pl 24 marca 2017 11:11

Błotniszka czosnkówka w uprawach czosnku i cebuli fot. shutterstock.com

W okresie wczesnowiosennym plantacje czosnku i cebuli ozimej należy chronić przed nalotem błotniszki czosnkówki. Muchówki pojawiają się pod koniec marca lub na początku kwietnia, w zależności od przebiegu warunków pogodowych w danym sezonie.

Błotniszka czosnkówka zagraża plantacjom czosnku i cebuli z cyklu jesienno-wiosennego. Muchówki opuszczają miejsca zimowania wczesną wiosną, gdy temperatura powietrza przekroczy 10 st. C. Samice składają jaja na rośliny, w fazie 1-2 liści. Wylęgłe larwy wgryzają się do tkanek blaszki liściowej i żerując drążą korytarze doprowadzając do stopniowego więdnięcia i zamierania roślin.

Jako próg zagrożenia przyjęto około 10 proc. roślin zniszczonych w poprzednim roku uprawy. W naszych warunkach rozwija się jedno pokolenie błotniszki.

Do monitoringu obecności szkodnika na plantacji wykorzystuje się żółte tablice lepowe. Z uwagi na brak zarejestrowanych środków do ochrony cebuli i czosnku przed błotniszką, należy zabezpieczać uprawy przed nalotem muchówek za pomocą osłon z włókniny (średnica oczek do 1 mm). Warto pamiętać również o przestrzeganiu zasad zmianowania – warzyw cebulowych nie należy uprawiać po sobie przez okres co najmniej 3-4 lat. Plantacje warto lokalizować z dala od nieużytków i zadrzewień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM