Biostymulatory podbiją rynek środków ochrony roślin i nawozów?

Autor: www.sadyogrody.pl 16 marca 2015 08:31

Biostymulatory podbiją rynek środków ochrony roślin i nawozów? fot. shutterstock.com

Czy biostymulatory mają szansą stać się znaczącą częścią sektora środków ochrony roślin i nawozów?

Biostymulatory stają się coraz bardziej popularne, ponieważ uważane są za bezpieczniejsze od środków ochrony roślin ze względu na brak okresu karencji, prewencji. Ponadto najczęstszą substancją aktywną w biostymulatorach są naturalnie występujące w środowisku związki.

Czym jest biostymulator? W Unii Europejskiej nie ma oficjalnej, prawnie obowiązującej definicji biostymulatora. Określane są one, jako środki, które w małych stężeniach usprawniają procesy biochemiczne w roślinie i glebie, w wyniku, czego poprawiają wzrost i rozwój roślin. Biostymulatory mają różny skład oraz pochodzenie i pobudzają procesy życiowe roślin.

Drugą, ważną funkcją biostymulatorów jest indukowanie w roślinie mechanizmów chroniących ją przed stresem biotycznym i abiotycznym bądź też szybszy "powrót do formy" po zadziałaniu czynnika stresowego (susza, ekstremalnie niska lub wysoka temperatura, wysokie promieniowanie UV, zasolenie, patogeny). Biostymulatory zmieniają metabolizm w taki sposób, aby roślina była silniejsza i odporniejsza na czynniki stresowe.

Wśród biostymulatorów mających coraz częstsze zastosowanie są nawozy oparte na wyciągach z alg morskich, które mają działanie biostymulujące. Przeprowadzono badania na plantacji porzeczki czarnej, które polegały na porównaniu standardowego programu nawozowego oraz programu, w którym wykorzystano dostępne w sprzedaży nawozy z alg morskich (Seactiv i Fertiactyl). Na podstawie przeprowadzonych badań nie stwierdzono istotnych różnic w ilości kwiatów w gronie oraz liczbie zawiązanych owoców, jednak zauważono różnice w wielkości plonu i jakości owoców. Nawozy o działaniu biostymulujacym wpłynęły na zwiększenie plonu (o 20, 17 procent), a owoce miały wyższą jędrność w porównaniu do krzewów nawożonych programem standardowym.

Badano także wpływ biostymulatorów na bazie alg (Bio-algeen oraz Biogen Superplon) na plonowanie i cechy morfologiczne cebuli oraz marchwi. Preparat Bio-algeen nie wykazał wpływu na plonowanie i cechy morfologiczne cebuli. W przypadku marchwi zastosowanie biostymulatora nie wpłynęło na długość korzeni, jednak były one grubsze i osiągały większą masę, co w rezultacie przełożyło się na wyższy plon. Biogen Superplon nie wpłyną na wzrost i plonowanie badanych gatunków warzyw, jednak w przypadku marchwi odnotowano pozytywny wpływ na tworzenie mniejszej liczby rozwidlonych korzeni.

Biostymulatory mogą być także oparte na substancjach aktywnych, które mogą występować w roślinach w stanie naturalnym. Przykładem może być dostępny komercyjnie biostymulator Asahi SL, w którego skład wchodzą trzy substancje aktywne z grupy nitrofenoli. Według dystrybutorów preparat ten zwiększa odporność roślin na czynniki stresowe oraz szybsze ich przystosowanie się do niesprzyjających warunków uprawy, a w rezultacie zwiększone plonowanie. Na podstawie przeprowadzonych badań określono wpływ stosowania tego biostymulatora na wielkość i jakość plonu pomidora uprawianego w nieogrzewanym tunelu foliowym. Pomidor jest rośliną, która wymaga długiego i ciepłego okresu wegetacyjnego. W niesprzyjających warunkach uprawy możliwe jest wystąpienie zahamowania wzrostu oraz opadania kwiatów i zawiązków. Wtedy jedną z metod ograniczenia wpływu niekorzystnych bodźców może być zastosowanie biostymulatora. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że masa owoców w uprawie z zastosowaniem biostymulatora była większa od owoców z obiektu kontrolnego, a średnica pozioma i pionowa owoców była także większa.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM