Bielik krzyżowych na plantacjach chrzanu – czas na ochronę

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 29 czerwca 2016 09:11

Bielik krzyżowych na plantacjach chrzanu – czas na ochronę PIORiN informuje, że na plantacjach chrzanu pojawiły się również larwy gnatarza rzepakowca/fot.s hutterstock.ocm

PIORiN sygnalizuje, że w województwie łódzkim na plantacjach chrzanu stwierdzono objawy bielika krzyżowych (Albugo candida). Aktualne zalecenia obejmują również przeprowadzanie lustracji na obecność larw gnatarza rzepakowca.

Pierwsze symptomy bielika krzyżowych widoczne są na górnej stronie liści w postaci chlorotycznych plam. W późniejszym stadium choroby na spodniej powierzchni blaszki powstają białawe pęcherzykowate wzniesienia, z których po pęknięciu uwalniają się zarodniki. Duże nasilenie tej choroby może spowodować przedwczesne zasychanie i zamieranie liści. Grzyb może porażać również korzeń chrzanu (przeważnie w górnej części), co w konsekwencji powoduje redukcję plonowania.

Aby zapobiec wystąpieniu bielika krzyżowych na plantacjach chrzanu należy przestrzegać zasad prawidłowego zmianowania. Ponadto wskazane jest usuwanie z uprawy pozostałości roślinnych oraz w momencie zbioru – porażonych korzeni chrzanu.

Po przeprowadzeniu obserwacji i stwierdzeniu pierwszych objawów choroby należy podjąć decyzję o sposobie prowadzenia ochrony. Do zwalczania bielika krzyżowych na chrzanie dostępny jest preparat Dithane NeoTec 75 WG (mankozeb; dawka 2 kg/ha). Według zaleceń oprysk należy stosować do fazy, gdy korzeń chrzanu osiąga typową wielkość i kształt. W sezonie wegetacyjnym można wykonać 4 zabiegi ochronne w odstępie co najmniej 14 dni.

PIORiN informuje, że na plantacjach chrzanu pojawiły się również larwy gnatarza rzepakowca. Duża liczebność tego szkodnika bardzo szybko może spowodować gołożery roślin. Wskazane jest przeprowadzanie lustracji na plantacjach chrzanu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM