Bielenie drzew – kiedy i po co wykonujemy ten zabieg?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 19 stycznia 2017 12:05

Bielenie drzew – kiedy i po co wykonujemy ten zabieg? fot. shutterstock.com

Wapnowanie, czyli bielenie drzew owocowych ma na celu zabezpieczenie ich przed powstawaniem ran zgorzelinowych. Powinno się go wykonać w styczniu lub na początku lutego w słonecznie dni. Niektórzy drzewa w sadzie malują wapnem już jesienią, wówczas zabieg ten należy powtórzyć również w styczniu, gdyż deszcz, wiatr i śnieg mogą spowodować wypłukanie warstwy zabezpieczającej na tyle, że nie będzie spełniać już swojej roli.

Rany zgorzelinowe powstają pod wpływem promieni słońca. W styczniu dzień zaczyna się wydłużać, a słońce intensywniej operuje. W ciągu dnia silnie nagrzewa korę, co prowadzi do pobudzenia do życia znajdujących się pod nią tkanek. W nocy natomiast temperatura drastycznie spada. Gwałtowna zmiana temperatur w ciągu doby może spowodować, że tkanki drzewa zaczną zamierać, a kora będzie pękać i odrywać się od pnia. Taką reakcję możemy zaobserwować szczególnie od południowej i zachodniej strony drzewa.

Bielenie pni ma za zadanie temu przeciwdziałać.Biały kolor odbija promienie słońca, a tym samym zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się kory drzewa. Na powstawanie ran zgorzelinowych najbardziej wrażliwe są jabłonie, śliwy i czereśnie, zwłaszcza szczepione na wysokim pniu. Jak prawidłowo bielić pnie drzewek? Przede wszystkim należy przygotować odpowiedni roztwór wapienny lub kupić gotowy preparat do bielenia pni. Preparat można nanosić pędzlem, bądź przy użyciu aplikatora do bielenia (np. Vega o pojemności 9 l).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM