Beneficjentami PROW będą zachodnie koncerny, a nie przemysł krajowy?

Autor: Puls Biznesu 02 lutego 2016 09:22

Beneficjentami PROW będą zachodnie koncerny, a nie przemysł krajowy? Rolnicy i ich dostawcy stoją w blokach startowych kolejny rok w oczekiwaniu na pieniądze z nowej unijnej perspektywy/ fot. shutterstock

Rolnicy i ich dostawcy stoją w blokach startowych kolejny rok w oczekiwaniu na pieniądze z nowej unijnej perspektywy, która rozpoczęła się w 2014 r. W marcu ruszają w końcu nabory w ramach modernizacji rolnictwa i wspierania młodych rolników. Jednak eksperci twierdzą, że krajowy przemysł na nich nie skorzysta - informuje Puls Biznesu.

Jak twierdzi Aneta Uss-Lik, analityk Martin & Jacob na łamach Pulsu Biznesu, jeśli rolnicy wybiorą się na zakupy, to raczej maszyn specjalistycznych towarzyszących. Według niej, pomijając brak pieniędzy, rynek ciągników już się trochę nasycił. 

Andrzej Kublik, prezes Farmtrac Tractors Europe, jest przekonany, że do nasycenia jeszcze daleko. Dla ciągników widzi szanse też w tym, że rolnicy będą kupować maszyny dodatkowe do gospodarstw. Jak twierdzi Kublik, rolnicy będą musieli zacząć wymieniać ciągniki, bo 40-letni traktor nie jest w stanie ich obsłużyć. Jego zdaniem, krajowi producenci będą jednak mieli problem ze skorzystaniem z unijnych funduszy.

Kublik dodaje na łamach PB, że kryteria z nowego PROW promują takie technologie, których polscy producenci jeszcze nie opanowali lub opanowali w małym zakresie, tak więc beneficjentami PROW będą zachodnie koncerny, a nie przemysł krajowy. 

Czytaj więcej w Pulsie Biznesu. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM