Będzie zgoda na odnowienie stosowania glifosatu w krajach UE?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 14 stycznia 2016 07:44

Unia Europejska musi zdecydować do końca czerwca tego roku, czy odnowić zgodę na stosowanie glifosatu – podaje Farmer.pl.

W lutym przewidziano spotkanie i rozmowy w Brukseli Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) w celu wyjaśnienia różnic w poglądach, informuje Reuters.

Organizacje obrońców środowiska nawołują do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". Także organizacje ekologiczne domagają się zakazu stosowania glifosatu.

Z kolei EFSA, w listopadzie wydał opinię, że jest mało prawdopodobne by glifosat powodował raka. Naukowcy z EFSA, którzy współpracowali z ekspertami z państw UE, wskazują, że badania ich różniły się od tych prowadzonych przez IARC. Przedmiotem ich doświadczeń był tylko glifosat, podczas gdy IARC oceniała grupy chemikaliów powiązanych z glifosatem. Dlatego naukowcy twierdzą, że efekty toksyczne mogłyby mieć związek z reakcjami w wyniku działania innych składników.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM