Będzie więcej substancji do zwalczania chwastów w uprawie pora z rozsady?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 03 kwietnia 2016 17:19

Będzie więcej substancji do zwalczania chwastów w uprawie pora z rozsady? Pory wymagają opracowania dobrego systemu odchwaszczania/ fot. shutterstock.com

Por charakteryzuje się długim okresem wegetacji, w związku z tym chwasty stanowią dla tego warzywa silną konkurencję o wodę i składniki pokarmowe. W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach określano skuteczność zwalczania chwastów w uprawach pora z rozsady za pomocą mieszaniny metazachloru z dimetenamidem-P.

Obecnie do zwalczania chwastów dwuliściennych w uprawach pora z rozsady dopuszczone są dwie substancje czynne, takie jak linuron i prosulfokarb, zaś do ochrony plantacji przed chwastami jednoliściennymi - fluazyfop-P-butylowy i chizalofop-P-etylowy.

W IO przeprowadzono badania, których celem było określenie wpływu mieszaniny dwóch substancji czynnych - metazachloru i dimetenamidu-P na ograniczenie zachwaszczenia oraz plonowanie pora z rozsady. W trakcie analiz porównywano stopień zniszczenia poszczególnych chwastów oraz fitotoksyczność danej substancji.

Wykazano, że mieszanina metazachloru z dimetenamidem-P niszczy chwasty w 70–85 proc. Substancja ta wykazała selektywne działanie wobec pora. Zdaniem naukowców z Instytutu Ogrodnictwa, dopuszczenie mieszaniny metazachloru z dimetenamidem-P do stosowania w uprawie pora z rozsady stanowi korzystne rozwiązanie w zwalczaniu chwastów.

Uzyskane wyniki badań przedstawiono podczas sesji posterowej w trakcie 56. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin-BIP w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM