Bayer: Zrównoważona ochrona jagodowych dla przemysłu i nie tylko

Autor: www.sadyogrody.pl 15 kwietnia 2018 10:18

Bayer: Zrównoważona ochrona jagodowych dla przemysłu i nie tylko fot. sadyogrody

5 kwietnia br. w Puławach odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmę Bayer Crop Science oraz Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw. Jednym z tematów wystąpienia była ochrona roślin jagodowych, m.in. truskawek i malin w nowym sezonie. Podkreślano, że produkcja żywności zrównoważonej to wspólny interes zarówno producentów owoców i warzyw, firm produkujących środki ochrony roślin, jak i konsumentów.

Radosław Suchorzewski, z firmy Bayer Crop Science omówił produkty przeznaczone do zwalczania chorób i szkodników w segmencie owoce/warzywa. Z początkiem roku preparat Luna Experience 400 SC uzyskał rozszerzenie rejestracji. Zgodnie z nowa etykietą fungicyd może być stosowany również do ochrony śliw przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych i szarą pleśnią, około 3 tygodnie po kwitnieniu lub na 7 dni przed zbiorem (BBCH 59 – 89), w dawce 0,6 l/ha.

Zwrócił również uwagę na projekt Vademecum, w ramach którego firma Bayer dostarcza rozwiązania uprawowe (poziom zagrożenia ze strony najgroźniejszych chorób i szkodników), wspierając bezpieczną produkcję żywności. - Pomagamy wdrażać projekty, które mają na celu pomóc eksponować produkcję owoców i warzyw wysokiej jakości. Oferujemy system system wspomagania decyzji, poprzez sieć kilkudziesięciu stacji pogodowych rozmieszczonych praktycznie na terenie całej Polski, dzięki temu mamy dostęp do informacji pogodowych w uprawach sadowniczych, jagodowych i warzywnych. Również komunikaty –aktualne zalecenia informujące o sytuacji na plantacji jagodowych pozwalają podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu w terminie, aby ochrona była skuteczna – mówił Radosław Suchorzewski.

Tomasz Gasparski z firmy Bayer Crop Science mówił o zrównoważonej ochronie upraw jagodowych, m.in. truskawek i malin przed szarą pleśnią. W latach jak ubiegłoroczny sezon z częstymi opadami deszczu w okresie kwitnienia truskawek, jak również w czasie kwitnienia malin jesiennych oraz w okresie przedzbiorczym, należy odpowiednio zabezpieczyć rośliny przed szarą pleśnią. Rozwojowi choroby sprzyja temperatura w zakresie 15-22 st. C. Warto pamiętać, że w warunkach z temperaturą poniżej 15 st. C szara pleśń również się rozwija, lecz proces rozwoju choroby jest znacznie wolniejszy.

Do ochrony plantacji malin przed rdzą maliny rekomendował preparat Luna Experience 400 SC, który można stosować do początku fazy kwitnienia roślin na plantacji. Drugi preparat z grupy Luna – Luna Sensation 500 SC można aplikować dwa razy w sezonie zarówno w ochronie przed rdzą malin, jak i zamieraniem pędów.

Dr Jerzy Próchnicki, dyrektor działu Rozwoju i Rejestracji Bayer Crop Science, mówił o żywności zrównoważonej w kontekście konieczności i szansy dla producentów. - Kraje Unii Europejskiej budują swoją politykę gospodarczą i społeczną na bardzo szeroko rozumianych zasadach bezpieczeństwa. Priorytetem przestała być ilość żywności, a bezpieczeństwo dla ludzi i bezpieczeństwo produkcji żywności dla środowiska. Przed całym rolnictwem na świecie stoją wyzwania, z którymi wszyscy będą musieli się zmierzyć, niezależnie od tego czy mają dostatek czy niedobór żywności – mówił.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM