Bayer rusza z kampanią dot. ochrony czystości wód w gospodarstwie

Autor: www.sadyogrody.pl 18 stycznia 2017 15:30

Podczas konferencji prasowej firmy Bayer, Michał Krysiak informował o kolejnej (trzeciej) odsłonie kampanii społecznej, tym razem organizowanej pod hasłem „Bioróżnorodność: woda źródłem wszelkiego życia”. W tym roku eksperci firmy zamierzają koncentrować się na ochronie czystości wód w gospodarstwie.

Jak mówił Michał Krysiak, bez czystej, zdrowej wody nie ma rolnictwa i produkcji żywności . - Średnio 33 proc. wody wykorzystywanej na potrzeby gospodarki przeznaczane jest do celów rolniczych, a w niektórych rejonach, np. w województwie lubelskim jest to nawet 45 proc. Stężenia ŚOR, jak i innych zanieczyszczeń organicznych w (regionach, gdzie rolnictwo jest bardzo rozwinięte) mogą sukcesywnie wzrastać, co przekłada się na konsekwencje ekologiczne. Woda w gospodarstwie jest nie tylko wykorzystywana do uprawy, ale korzystają z niej również owady zapylające, po drugie –organizmy pożyteczne, które są naturalnymi wrogami szkodników roślin.

Duże zanieczyszczenia środkami ochrony roślin mogą mieć również wpływ na przesunięcie liczebności populacji w danym ekosystemie. Czystość wód ma również wymiar polityczny i ekonomiczny. Zaniechania w kwestii ochrony wód mogą skutkować restrykcjami w stosowaniu poszczególnych substancji czynnych, bądź też dopuszczania poszczególnych substancji do obrotu, co zmniejsza to konkurencyjność i opłacalność produkcji rolniczej.

Szczególnie łatwo do zanieczyszczeń czy skażeń może dochodzić podczas rozładunku, transportu środków ochrony roślin, przechowywania pestycydów, a także sporządzania cieczy roboczej i mycia opryskiwacza. Skażenia punktowe stanowią źródło 60-90 proc. całkowitych zanieczyszczeń pestycydowych w wodach i powstają głównie na skutek nieprawidłowego postepowania ze środkami ochrony roślin – mówił Michał Krysiak. Skażenia obszarowe związane z zabiegiem opryskiwania i w dużym stopniu zależą od panujących warunków pogodowych i środowiskowych, które trudno kontrolować (znoszenie cieczy roboczej, spływ powierzchniowy).

W 2017 roku eksperci firmy Bayer będą promować dwa urządzenia, które w znacznym stopniu zapobiegają zanieczyszczeniom wynikającym ze stosowania środków ochrony roślin. Pierwszy z nich to znany już rolnikom Phytobac. Innowacyjnym rozwiązaniem jest system zamkniętego transferu - easyFlow, który umożliwia odmierzenie i przelanie środka ochrony roślin do opryskiwacza bez kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM