Bayer CropScience wprowadza nowe zabezpieczenia przed podróbkami

Autor: www.sadyogrody.pl 24 stycznia 2016 12:17

Bayer CropScience wprowadza nowe zabezpieczenia przed podróbkami Dorota Muszyńska z firmy Bayer CropScience/ fot. sadyogrody.pl

- Nielegalny handel środkami ochrony roślin to wciąż narastający problem, który dotyczy całej Unii Europejskiej. Jednak kraje, takie jak Polska, stanowiące granice UE należą do najbardziej narażonych. Podrobionych środków ochrony roślin możemy mieć jeszcze więcej - mówiła Dorota Muszyńska z firmy Bayer CropScience, podczas konferencji prasowej.

- W 2012 r. krajowy rynek środków ochrony roślin wyniósł blisko 400 mln euro. Szacuje się, że nielegalne preparaty mogą obejmować aż 10 proc. jego wartości. W krajach posiadających granice z krajami trzecimi wskaźnik ten może być jeszcze wyższy – powiedziała Dorota Muszyńska.

Dodała, że produkty nielegalne to środki podrobione, nie dopuszczone do stosowania w UE, jak również są to nadużycia w handlu równoległym. – Produkty te trafiają do naszego kraju drogą morską, bądź lądowa, czasami jedynie są w tranzycie w głąb Unii i pozostają na naszym rynku, gdzie w różny sposób są oferowane zarówno w sprzedaży bezpośredniej, jak i przez internet – podkreśliła Muszyńska.

- Najwięcej produktów sfałszowanych trafia do nas z etykietami krajów sąsiadujących, m.in. z Ukrainy, Rosji, czy nawet z Europy Zachodniej. W większości przypadków są to środki przeznaczone do ochrony sadów, niektóre herbicydy oraz zaprawy nasienne – mówiła przedstawicielka firmy Bayer.

Na 2016 rok firma Bayer wprowadza nowe zabezpieczenie produktów - CapSeal – innowacyjną, interaktywną plombę zakrętki. Każde zakręcone opakowanie ma naklejoną plombę. Znajduje się na niej opalizujący hologram z kolorowym logo firmy Bayer oraz kod QR, który można zeskanować. Pierwsza próba odczytania go za pomocą smartfona prowadzi do aplikacji Bayer CapSeal.

Następnie aplikacja weryfikuje unikalny numer zaszyfrowany w kodzie QR i niezwłocznie informuje użytkownika, czy dany produkt jest oryginalny, czy też nie. W tym drugim przypadku podpowiada użytkownikowi, jak ma dalej postępować. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze sklepu GooglePlay lub AppStore.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM