Bawełnica topolowo-marchwiana zagraża uprawom marchwi

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 września 2015 09:51

Bawełnica topolowo-marchwiana zagraża uprawom marchwi Przy dużym nasileniu bawełnicy topolowo-marchwianej straty w plonie mogą wynosić 50 proc./ fot. shutterstock.com

Trwają loty kolejnego pokolenia bawełnicy topolowo-marchwianej. Przy dużym nasileniu tego szkodnika straty w plonie marchwi mogą wynosić nawet 50 proc. Sygnałem do rozpoczęcia ochrony chemicznej jest pojawienie się jednej koloni mszycy - obecność tzw.  "białej waty".

Bawełnica topolowo-marchwiana to żółtobiała, niewielka (3 mm) mszyca, pokryta obfitym białym nalotem woskowym. Od połowy czerwca uskrzydlone mszyce migrują na plantację marchwi. Zasiedlanie korzeni rozpoczyna się od sierpnia do wystąpienia pierwszych przymrozków. Wzrost korzeni zostaje zahamowany, a następnie ulegają one pękaniu. Szkodniki żerują pod białą watową woskowiną.

Bezskrzydłe pokolenia bawełnicy najbardziej szkodliwe są w sierpniu i we wrześniu. W tym okresie liczebność szkodnika wzrasta, co uniemożliwia rozwój korzeni w najintensywniejszej fazie wzrostu. Bawełnica na glebach cięższych może powodować większe straty w plonie, niż połyśnica marchwianka. W okresie jesiennym szkodniki te wracają na topole. 

Plantacji marchwi nie należy zakładać w bezpośrednim sąsiedztwie (około 1 km) zadrzewień topoli. W przypadku porażenia przez szkodnika ponad 30 proc., powierzchni plantacji, wskazane jest przyspieszenie termin zbioru. Na plantacjach marchwi przeznaczonej na zbiór pęczkowy – korzenie zbiera się w okresie, gdy liczebność tego szkodnika utrzymuje się jeszcze poniżej progu szkodliwości.

Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu. W ochronie chemicznej plantacji można zastosować preparat - Proteus 110 OD. W sezonie można wykonać maksymalnie dwa zabiegi, w odstępie minimum 14 dni. Zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania to 0,75 l/ha. Okres karencji w uprawie marchwi wynosi 7 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM