BASF wprowadza nową formulację produktu, z grupy regulatorów wzrostu

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 07 marca 2016 15:15

BASF wprowadza nową formulację produktu, z grupy regulatorów wzrostu dr Jacek Lewko z BASF Polska/ fot. sadyogrody.pl

Firma BASF Polska wprowadza produkt Regalis Plus 10 WG, zarejestrowany do sadów jabłoniowych i gruszowych, w celu ograniczenia wzrostu pędów oraz do ochrony przeciwko wtórnym infekcjom powodowanym przez bakterię Erwinia amylovora, sprawcę zarazy ogniowej.

Regalis Plus 10 WG jako substancję czynną zawiera proheksadion wapnia (100 g produktu zawiera 10 g substancji czynnej). - W nowej formulacji z dodatkiem adjuwantów, zastosowane są bardziej skuteczne składniki do regulacji pH roztworu oraz twardości wody. Produkt ten nie ma działania systemicznego, substancja czynna nie przemieszcza się w roślinie, dlatego ważne jest równomierne rozprowadzenie produktu. Okres karencji wynosi 55 dni – mówił dr Jacek Lewko z BASF Polska, podczas Akademii Regalis Plus w Błędowie.

Nowa rejestracja preparatu (2015 rok) obejmuje stosowanie w uprawach jabłoni i gruszy, w celu ograniczenia wyrastania silnych pędów zwanych wilkami. – Proheksadion wapnia blokuje enzym GA20 3B hydroksylazę, która działa jako katalizator konwersji nieaktywnej formy GA20 do aktywnej formy GA1. Prowadzi to do mniejszej ilości aktywnej formy GA1 i redukcji wzrostu przyrostów – zaznaczył ekspert.

- Produkt ten hamuje aktywność enzymu ACC oksydazy, co skutkuje redukcją tworzenia się etylenu. Proheksadion wapnia modyfikuje skład flawonoidów, dzięki czemu wzrasta zawartość luteoliflawanu, który podnosi odporność roślin na choroby, a także na ataki szkodników – powiedział dr Lewko. Dodał, że działanie tego środka przyczynia się do wytworzenia niekorzystnych warunków dla infekcji powodowanych przez sprawcę zarazy ogniowej - Erwinia amylovora.

- Pierwszy zabieg należy wykonać podczas kwitnienia, w fazie wykształconych 3-5 liści, zaś druga aplikacja przypada na 3-5 tygodni po pierwszym zabiegu. W przypadku słabego wiązania pąków kwiatowych zabieg rozpoczynamy w fazie „balona” przy dawce 0,5- 0,7 kg/ha, druga aplikacja na 2-3 tygodnie od pierwszego zabiegu (0,8-1,0 kg/ha), a trzeci zabieg po 2-4 tygodniach od drugiej aplikacji w dawce 0,8-1,0 kg/ha. W trakcie całego sezonu można stosować maksymalnie dawkę 2,5 kg/ha – zalecał dr Jacek Lewko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM