BASF Polska oprócz 'tworzenia chemii' wspiera bioróżnorodność

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 marca 2016 09:09

BASF Polska oprócz 'tworzenia chemii' wspiera bioróżnorodność Firma BASF oprócz 'tworzenia chemii' wspiera bioróżnorodność, która jest integralną częścią zrównoważonego rolnictwa/ fot. shutterstock.com

Firma BASF oprócz 'tworzenia chemii' wspiera bioróżnorodność, która jest integralną częścią zrównoważonego rolnictwa. - Staramy się, aby wprowadzane formulacje na całym świecie, jak również w Polsce były innowacyjne, ale jednocześnie wpisywały się w ideę zrównoważonego rolnictwa i pomagały realizować jej cele – powiedziała Aleksandra Nocoń z firmy BASF Polska, podczas konferencji prasowej.

Dodała, że w branży ochrony roślin istotne znaczenie ma cały łańcuch wartości produktu, czyli począwszy od wieloletnich badań, poprzez produkcję, a następnie magazynowanie i transport, ale także odpowiedzialne stosowanie. – Obowiązek odzyskiwania opakowań po środkach ochrony roślin to kolejny krok, aby w jak najbardziej zrównoważony sposób dbać o nasze środowisko – mówiła Nocoń.

- Kilka lat temu zaczęliśmy wdrażać projekt Bioróżnorodność, którego założeniem było stworzenie stabilnych rozwiązań w produkcji roślinnej, aby umożliwić współistnienie organizmom pożytecznym. - Przede wszystkim bioróżnorodność wywiera pozytywny wpływ na mikrofaunę glebową, przeciwdziała erozji, a rola owadów zapylających jest nieoceniona – zaznaczyła Katarzyna Pruska z BASF Polska.

Badania na zlecenie koncernu BASF, prowadzono od 2012 roku w miejscowości Pągów (woj. Opolskie). Jak oznajmił prof. dr hab. Michał Hurej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, celem projektu była ocena przydatności mieszanki kwitnących roślin na przywabianie organizmów pożytecznych, a przed wszystkim możliwość rozprzestrzeniania się tych organizmów na uprawy sąsiednie.

- Na podstawie przeprowadzonych obserwacji stwierdzono, że różnorodność przywabia organizmy pożyteczne, takie jak pszczoła miodna i dziko żyjące, trzmiele, owady drapieżne – biedronki, złotooki, bzygi, chrząszcze z rodzin biegaczowatych i kusakowatych – mówił prof. dr hab. Michał Hurej. Dodał, że mieszanka kwitnących roślin może być również ważnym elementem infrastruktury ekologicznej gospodarstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM