BASF podsumowuje rok. Wzrost rynku ŚOR w warzywach i owocach

Autor: www.sadyogrody.pl 07 grudnia 2016 16:01

BASF podsumowuje rok. Wzrost rynku ŚOR w warzywach i owocach Jacek Brol, kierownik marketingu Działu Środków Ochrony Roślin w BASF Polska/ fot. sadyogrody.pl

- To był bardzo trudny rok dla polskiego rolnictwa – powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Brol, kierownik marketingu Działu Środków Ochrony Roślin w BASF Polska. Spadło zużycie środków chroniących uprawy rolnicze, natomiast wzrosło – w segmencie warzyw, ziemniaków i upraw sadowniczych.

- Mijający rok był jednym z najtrudniejszych dla polskiego rolnictwa, co niewątpliwie wynikało z wymarznięć oraz bardzo niekorzystnych warunków wegetacji dla zbóż i rzepaku. Z punktu widzenia rolników ceny płodów, a szczególnie zbóż były jedne z niższych od wielu lat. Dlatego też można było oczekiwać bardzo dużego spadku rynku rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu proc., ale rynek to nie tylko zboża, lecz również inne uprawy – mówił szef marketingu.

Jak zaznaczył Jacek Brol, w 2016 roku zwiększał się areał roślin warzywniczych. – Z powodu wymarznięć nastąpił rozwój upraw motylkowych, co było podyktowane m.in. koniecznością znalezienia roślin alternatywnych. W mijającym roku odnotowano również dobre plonowanie kukurydzy – dodał.

Według danych badań rynkowych z dostarczonych przez firmę Kynetec, rynek środków ochrony roślin spadł o 1,8 proc. Jak mówił Jacek Brol, ci producenci, którzy są bliżej dużego rolnictwa, wielkich obszarów widzą duże zmiany. Spadki odnotowano w segmencie upraw rolniczych – w rzepaku (- 14 proc. ), w zbożach (- 7 proc.), oraz kukurydzy (- 10 proc.) , natomiast wzrost nastąpił – w uprawach warzyw (+17 proc.), ziemniaków (+16 proc.) oraz roślin sadowniczych (+ 6 proc.).

Jak zaznaczył Jacek Brol, na rynku warzyw duży wzrost nastąpił w sprzedaży herbicydów i fungicydów, co w wielu przypadkach było związane z większa powierzchnią upraw, ale także (szczególnie w drugiej części sezonu) za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych, które spowodowały konieczność zastosowania większej ilość preparatów należących do tej grupy.

W przyszłym roku firma BASF Polska wprowadzi cztery nowości: Medax Max (regulator wzrostu do stosowania w zbożach jarych i ozimych), Priaxor (fungicyd do ochrony zbóż), Delan Pro (fungicyd do ochrony jabłoni) oraz produkt Vizura (stabilizator azotu).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM