Badanie gleby - jakie analizy warto wykonać?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 08 grudnia 2015 12:05

Badanie gleby - jakie analizy warto wykonać? Jesień to dobry czas na pobranie prób glebowych/ fot. farmer.pl

Po zakończeniu prac polowych warto jeszcze przed zimą pobrać próbki gleby do analiz chemicznych. Takie badania powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz na 4 lata – podaje farmer.pl.

Jeśli z powodu spiętrzenia prac, nie udało nam się do tej pory pobrać próbek glebowych do analiz chemicznych, późna jesień to nadal bardzo dobry czas na wykonanie tych czynności. W tym sezonie w wielu regionach pobieranie próbek było nie lada wyczynem. Na skutek mocno przesuszonego i bardzo twardego profilu laska Egnera ciężko się w glebę wbijała i jednocześnie pobrana próbka mocno się pyliła i rozsypywała. Obecne warunki są zdecydowanie lepsze. Bez większych zakłóceń można pobrać glebę do analizy.

Zanim to jednak uczynimy, należy pamiętać, że próbek nie można pobierać na obrzeżach pola, w miejscach po stogach, kopcach, bruzdach, kretowiskach, w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu, bezpośrednio po zastosowaniu nawozów mineralnych, po nawożeniu naturalnym oraz w okresach nadmiernej suszy lub wilgotności gleby.

Bardzo ważny jest również sposób pobierania próbek, który ma decydujący wpływ na wiarygodność wyników. Próba ogólna (uśredniona) powinna reprezentować obszar użytku rolnego o zbliżonych warunkach przyrodniczych (typ, rodzaj i gatunek gleby). Maksymalna powierzchnia przypadająca na próbę ogólną, przy wyrównanej kategorii gleby i zbliżonym ukształtowaniu terenu nie powinna przekraczać 4 ha.

Jakie zatem warto wykonać analizy?

W priorytecie należy wykonać podstawowe badania glebowe. Obejmuje on wyznaczenie odczynu (pH gleby) i określenie potrzeb wapnowania, oznaczenie zawartości przyswajalnego fosforu, potasu i magnezu w glebie. Koszt takiej analizy w OSCHR wynosi około 15 zł za próbkę.

Gdy podejrzewamy, że nasze gleby są mało zasobne w niezbędne dla wzrostu i rozwoju mikroelementy warto przepadać je pod tym kątem, by zawczasu zastosować odpowiednią profilaktykę mikroelementową. Do wyboru mamy dwa rodzaje badań. Analiza gleby na zwartość w niej boru (B), miedzi (Cu), cynku (Zn), żelaza (Fe), oraz manganu (Mn) kosztuje ok. 53 zł. Ta sama analiza oprócz boru kosztuje zdecydowanie mniej ok. 35 zł za jedną próbkę.

Ważnym składnikiem coraz częściej deficytowym w naszych glebach jest siarka. Swoje decyzje nawozowe warto również opierać o wcześniej wykonane analizy glebowe. Koszt takiej analizy to około 47 zł (w próbce przygotowanej do badań na pH i makroelementy).

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM